06.05.08 Výživa

Doplňky kočičí stravy

Pokud navštívíte kterýkoli obchod s chovatelskými potřebami, ať už je kamenný či internetový, zjistíte, že existuje mnoho doplňků výživy pro kočky. Orientace ve velkém množství těchto produktů není snadná.

V prvé řadě je potřeba říci, že pokud vaše kočka dostává kvalitní superprémiové granule, k tomu třeba hovězí nebo kuřecí syrové přemražené maso a kapsičky či konzervy s kvalitním obsahem, a prospívá na této stravě bez problémů, není potřeba pořizovat např. vitamínové pasty. Na trhu je ale celá řada pamlsků a doplňků, které posílí zdraví vašeho tygříka a jejichž konzumace mu může přinést i potěšení a spokojenost. A protože chcete své kočičce zajisté přilepšit, určitě se ptáte, co vybrat?

Pasty proti trichobezoárům

Každá kočka spořádá při očistě kožichu mnoho svých chlupů a pokud loví, tak i chlupů kořisti. Pokud kočka žije venku, pro lepší strávení chlupů žere trávu. Kočkám žijícím v bytě je tedy dobré pořídit vlastní zelený koutek. Nejlepší rostlinou pro tento účel je šáchor trávovitého vzhledu, latinsky Cyperus zumula, který se dá běžně sehnat v hobbymarketech. Dá se však použít také všem známý šáchor s deštníčky Cyperus involucratus. Bytové kočky mají ve svém trávicím traktu mnoho chlupů, protože dbají o svoji očistu více než jejich venkovní kolegyně, neboť nejsou natolik zaměstnány a většinou se nudí. Takže bytovým kočkám a především dlouhosrstým je vhodné pořídit pastu proti smotkům chlupů - trichobezoárům. Tráva totiž podporuje kočku k dávení a zvracení chlupů. Zato pasta napomáhá tomu, aby chlupy prošly trávícím traktem a nehromadily se v žaludku. Obsahuje olejovitou emulzi, která obalí vysoce kluzkým slizem povrch sliznice a chlupy shromážděné v žaludku. Kočkám povětšinou chutná a dobře ji přijímají.

Vitamínové pasty

Nejsou příliš vhodné pro kočky, které jsou živeny kvalitními superprémiovými granulemi a nijak nestrádají, pokud je nepořídíte, neboť v granulované stravě je již obsažen celkový vyvážený poměr všech vitamínů. Vitaminové pasty však můžeme podávat kočkám, které nedostatečně přijímají potravu nebo jsou vyčerpané, nemocné, popřípadě v rekonvalescenci. Pasta obsahuje v koncentrované formě vitamíny, stopové prvky a aminokyselinu taurin, její složení tak pomáhá aktivovat chuť k jídlu. Pastu podáváme denně v malých dávkách, ne vyšších než uvádí výrobce.

Pamlsky

Existuje nepřeberné množství pamlsků pro kočky. Otázkou je, zda-li je kočka opravdu potřebuje. Možná ne, ale potěšení, které jí přinesou , určitě stojí za to. I my si přece rádi dopřejeme nějakou radost, aby byl někdy těžký život snesitelnější. Ano, myslím, že každý z nás chce své kočičce dopřát. Takže jim pamlsky s radostí pořiďme a těšme se z toho, když jim chutnají.

Kulaté bonbónky jsou pro kočky zábavnou pochoutkou, kočky rády loví a tak milují, když jim bonbónek hodíme a ony si jej mohou ulovit. Navíc kočka vydá energii a pak ji zase rázem doplní. Takže ji nebudeme až tak podporovat v případném tloustnutí tím, že jí podstrojujeme laskominy. Výborné jsou bonbónky se sýrovou příchutí.

Dalším oblíbeným kočičím pamlskem bývají tabletky z mléčných výrobků,  a také myšky s tvarohem, se pstruhem a podobně.

Existují také pamlsky se speciálními funkcemi, ať už jsou určeny pro čištění zubů, neboť je v pamlsku vláknina, či pro uvolňování spolykaných chlupů v žaludku díky přídavku maltózy. Pamlsky tedy můžou být i velmi prospěšné.

Tyčinky
Šťavnaté masové tyčinky, které paradoxně pořídíte v drogerii, kočky prostě zbožňují. Pokud jim denně jednu dopřejete, bude vás vaše kočička opravdu milovat. Tyčinky obsahují čerstvé maso a kvasnice, které kočkám moc chutnají, ale také prospívají a podporují chuť k jídlu. Navíc do těchto oblíbených tyčinek můžete kočce schovat tabletku na odčervení nebo lék.

Sušené rybičky
Rybičky opravdu nejsou dobrým doplňkem stravy. Mnoha kočkám nechutnají a nejeví o ně ani zájem. Najdou se jen světlé výjimky, které je s oblibou jedí. Rybičky většinou obsahují sůl, a to je pro kočky velmi nevhodné, neboť jsou choulostivé na ledviny a jak zajisté víte, sůl ledvinám neprospívá. Rybičky mají také velmi typický zápach a určitě nevoní majitelům kočiček. Radši kočičce, která jí ráda ryby, dopřejte sardinku ve vlastní šťávě.

Pamlsky jako doplněk kočičí stravy jsou všeobecně dobrou odměnou, ale jak se říká - všeho s mírou.

Text: Pavla Šimáčková
Chovatelská stanice britských koček Noblesse Charm,CZ
www.noblessecharm.xf.cz