27.04.13 Život s kočkou

Dovolená pro kočku

Počasí se konečně mění k lepšímu, a tak člověka pomalu napadají myšlenky na dovolenou. Pokud ji už plánujete, jistě jste narazili na otázku, kdo vám po tuto dobu pohlídá vaši kočičku. Jestliže nemáte nikoho z rodiny či známých, budete se muset poohlédnout jinde...

Možnosti se stále rozšiřují, a proto není problém najít pro vaši čtyřnohou kamarádku hlídání šité na míru. Společně s Ing. Anetou Baklovou vám představíme profesionální hlídání koček s individuálním přístupem.

V čem tkví hlavní rozdíly v hlídání koček?
Pokud váš mazlíček nemá problém se změnami prostředí, můžete ho umístit do kočičího hotelu. V některých zařízeních bývají kočky ubytovány v klecích, v jiných tráví dny s ostatními kočkami v místnostech se škrabadly a množstvím jiných prolézaček a hraček. Kočičky si však mohou dopřát i individuální hlídání v náhradních rodinách, do kterých se na dobu vaší dovolené začlení. Pokud vaše svěřenkyně nese změny prostředí špatně, je lepší nechat ji doma a domluvit se s firmou na individuálním hlídání ve vaší domácnosti nebo na občasných návštěvách u vás.

Jaké služby kočkám poskytujete vy?
Kočičkám i ostatním zvířatům nabízíme profesionální služby. Vašeho mazlíčka můžeme ubytovat v našem domácím prostředí. Protože si zakládáme na individuálním přístupu, je počet zvířat omezen, takže se nevyplatí s rezervací otálet. Co se týče koček, jsme schopni ubytovat více jedinců jen v případě, že se vzájemně znají a snášejí. Nejčastěji však ubytováváme pouze jednu kočku, zvířata si tak užívají opravdu prvotřídní péči. Žádné kotce nebo klece u nás nenajdete, právě naopak, kočky mají možnost i výběhu na zahradě. Nabízíme kromě hlídání i kosmetické služby jako např. česání srsti nebo čištění zoubků a doplňkový prodej pamlsků a hraček.

A jak je to s ostatními zvířaty?
Kromě hlídání koček a psů je u nás možné ubytovat i hlodavce, králíky, papoušky, plazy a exotická zvířata. I drobným zvířatům nabízíme kosmetické služby jako je stříhání srsti a drápků. V případě, že máte obavy z negativních reakcí vašeho mazlíčka na cizí prostředí, je možné za ním docházet k vám domů, a to tak často, jak si budete přát. Tato služba je hojně využívaná především u koček, které jsou na své domácí prostředí velmi fixované. Nabízíme i službu venčení psů či obstarání hospodářských zvířat. Všem mazlíčkům samozřejmě nabízíme docházení na vyšetření nebo pravidelné kontroly k veterinárnímu lékaři či do fotoateliéru, ale i dárkovou službu nebo doplňkový prodej pro zvířata. Kromě toho u nás na kočičky čeká spousta lásky a her. Zvířata se u nás nenudí, všechny společné aktivity přizpůsobujeme jejich náladě, elánu a zdravotnímu stavu.
 

O čem je vlastně profesionální hlídání zvířat?
Firmu Petland jsem založila roku 2011 po dokončení mých studií zaměřených na chovy zvířat a jejich management. Došlo mi, že tuto službu v Praze dosud nabízí lidé, kteří mají sice zkušenosti se zvířaty, ale nejsou vzděláni v oboru, což beru jako důležitý faktor ovlivňující kvalitu těchto služeb. Myslím si, že jen v případě odborně proškoleného pracovníka se dá mluvit o profesionálním hlídání domácích mazlíčků. Podle názorů mnoha lidí se o zvíře může postarat téměř kdokoliv. Já se bohužel často setkávám i s tím, že mazlíček náhle onemocní nebo už přijde na hlídání nemocný, aniž by to jeho majitel zpozoroval. Prvním krokem k jeho uzdravení je však včasné rozpoznání prvních symptomů nemoci. Tím se také zvyšuje pravděpodobnost jeho brzkého vyléčení. Pokud zvíře onemocní v průběhu hlídání, je o něj postaráno s maximální péčí. Po zkontaktování majitele a vysvětlení problému dojdeme s marodem na veterinu. Ne každý veterinář je dobrý, proto kontaktujeme jen ty námi ověřené, většinou odborníky na daný druh zvířete. A na postupech léčby se spolu pokud možno domlouváme.

Jak hlídání probíhá?
Hlídání mazlíčka je nejprve nutné zarezervovat po telefonu, e-mailem nebo pomocí online formuláře na webových stránkách. Pokud máte zájem o hlídání zvířat u vás doma nebo o venčení psa, domluvíme se na společné schůzce, kde probereme vaše požadavky a podepíšeme smlouvu a předávací protokol na klíče od vašeho bytu či domu. V případě hlídání zvířete u nás schůzka většinou není nutná. Smlouvu podepíšeme, až přijdete se svým mazlíčkem. Pokud nemáte možnost zvíře přivézt, rádi zajistíme jeho odvoz. V průběhu každého hlídání je samozřejmostí pravidelné informování o vašem zvířecím kamarádovi prostřednictvím sms, zasíláme i několik fotek formou mms nebo e-mailem. Pokud pečujeme o zvíře u vás, kromě uklízení po mazlíčkovi není problém ani zalévání květin, vyvětrání, popř. vyvezení popelnice či posekání zahrady. Jestliže zvíře užívá nějaké léky, můžeme mu je po domluvě s vámi podávat v pravidelnou denní dobu Tuto službu můžete využít i v případě, že ho necháte v jeho známém prostředí.

S jakými nejzajímavějšími druhy zvířat jste při své práci přišla do styku?
Rozhodně bych mezi ně zařadila dvě hlídané vakoveverky, leguána dlouhého metr a půl a chovatelskou stanici ježků. Zajímavou zkušenosti jsem však měla i při hlídání statku se čtyřmi koňmi, stádem ovcí, devíti psy a s ohromným množstvím králíků, morčat a činčil. Jistě stojí za zmínku i chovatelská stanice se čtyřiceti morčaty nebo osmdesáti potkany.

 

Více na www.hlidanimazlicku.cz