Všimli jste si na srsti psa pochodujících lupů? Pak s velkou pravděpodobností trpí tzv. cheyletielózou neboli dravčíkovitostí. Je to kožní nemoc psů, koček a králíků.
Původcem je u psů Cheyletiella yasguri (dravčík psí). Proč se dravčíkům říká skákající nebo pochodující lupy? Tím, jak se čile mezi lupy pohybují, vypadá to, že se v srsti něco hýbe. Při zvětšení pod mikroskopem svým vzhledem připomínají kraba. Žijí na povrchu kůže a živí se tkáňovým mokem. Jejich velikost se pohybuje mezi 0,2 a 0,8 mm. Drobná vajíčka jsou přilepena v srsti.
Příznaky
Přítomnost dravčíků vyvolává šupinatění kůže, obzvlášť na krku a hřbetě. Někdy se vyskytuje svědění. I když toto onemocnění není tak svědivé jako např. svrab, mohou se psi viditelně škrábat (hlavně štěňata). Nedochází ke ztrátě srsti. Někdy onemocnění nezpůsobuje vůbec žádné příznaky, ale napadený pes roznáší dravčíky na další zvířata. Nejvýrazněji se napadení parazity projevuje u mláďat, kde lze lupy najít po celém těle. U dospělých zvířat se mohou vyskytovat jen lokální ložiska. Onemocnění je snadno přenosné. Roztoči jednoduše přecházejí z jednoho zvířete na druhé a dokonce mohou napadnout i člověka (jsou schopni proniknout i přes vrstvy oblečení). Na kůži se objevují svědivé červené flíčky nebo pupínky s centrem žluté barvy. U lidí však dravčíci nejsou schopni dokončit vývojový cyklus, proto onemocnění samo vymizí (pokud tedy nedochází k opakovanému přenosu) a léčba je pouze symptomatická.
Léčba
Použitím vhodného antiparazitika (spot-on, šampon proti blechám...) onemocnění ustupuje. S výběrem vhodného přípravku poradí veterinář. Protože roztoči několik dní přežívají i v okolním prostředí, je vhodné důkladně vyčistit dům a vyprat na vysokou teplotu i deku z psího pelíšku. Pelíšek můžete postříkat sprejem proti blechám, který hubí i roztoče.
Foto: Pexels
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.