16.01.08 Výživa

Druhy krmiva

 

Můžeme prakticky rozlišit pět druhů krmiva:

Krmivo suché:Je nejvýhodnější ale kočka jen o suchém krmivu nevydrží. Suchá krmiva obsahují všechny minerální látky a vitamíny, které Vaše kočka potřebuje. Po otevření vydrží dlouho aniž by se krmivo zkazilo a i když je necháte v horku v misce, nic se mu na rozdíl od masového krmiva z plechovky nestane. Kočka, která se živý více granulemi než masitou stravou, potřebuje i více vody.

Na našem trhu  je vysoká škála granulí a tak opět záleží na Vaší finanční situaci a na tom, co Vaší kočce nejvíc chutná. Vybrat si můžete s několika příchutí, například s příchutí zeleniny, různého masa či s obilnými klíčky.

Polomokré krmivo:nachází se ve stupni mezi krmivem suchým a krmivem masovým čili v plechovce. Jeho velkou nevýhodou je, že je špatně k sehnání, ale jeho velkou výhodou je, že kočkám velmi chutná a má velkou trvanlivost. Ovšem může způsobit jednu zdravotní komplikaci kočky- díky své struktuře může u koček způsobovat zubní povlak a proto není dobré podávat ho kočce pravidelně jako masitou stravu z konzervy, ale je vhodné tento druh stravy zařadit do jídelníčku spíše za odměnu či na přilepšenou.

Krmiva z plechovky:tento druh krmiva paří k nejoblíbenějšímu jak u majitelů koček tak u koček samotných. Bývají sice drahé, ale to nic nemění na to, že kočkám velmi chutná a jeho největší výhodou je, že pokud necháte konzervu zavřenou, vydrží tak léta aniž by se zkazila, ale pokud ji již otevřete, doporučuji do jednoho dne spotřebovat a do spotřebování ponechávat přikrytou v chladničce. Nedivte se, že Vaše kočka po tomto druhu masa nebude příliš pít. Konzervy totiž obsahují jen 10% masa celkového objemu konzervy a zbytek tvoří převážně voda a proto také kočka spotřebuje více konzerv než granulí protože potřebuje získat pro sebe potřebné látky.

Mražené krmivo:toto krmivo je vyrobeno na biologické bázi a už jen to napovídá, že není zcela všude k dostání, avšak ve vybraných zverimexech jej sehnat můžete. Velkou výhodou tohoto krmiva je, že osahuje velké množství pro kočku potřebných živin, protože se nekonzervuje tudíž je bez konzervačních látek.

Domácí krmivo: pokud žijete v přesvědčení, že toto krmivo není vhodné, mýlíte se. Ve správně zvoleném (zeptejte se svého zvěrolékaře) množství krmiva Vaší kočce spíše prospěje. Ovšem může se stát, že Vám veterinář tento druh stravy nedoporučí, vzhledem ke zdraví Vaší kočky. Když ale budete dávat Vaší kočce jen maso uvědomte si, že když v přírodě uloví živočicha, sní i chrupavky a vnitřnosti a pro to je dobré je mezi normální maso zařadit. Absolutním hitem jsou jednodenní kuřata, která jsou hned po vylíhnutí z vejce usmrcena a zmražena. Tato kuřata obsahují vše, co kočka potřebuje, ale dávejte pozor, kolik jí takové to stravy budete dávat, protože kuřata obsahují mnoho vitaminu A, který může způsobit problémy se srstí a u březích koček zdravotní vadu na nenarozeném plodu.

 

Text: Veronika Hůlová