Falešná březost se objevuje u některých fen po hárání. Nejobvyklejším příznakem je změna chování zhruba dva měsíce po hárání, což přibližně odpovídá době porodu. Někdy však přichází dříve, dokonce už 2 týdny po říji.
Jak se projevuje?
Fenka je obvykle klidnější a zároveň žravější. Také se začne připravovat na blížící se „porod“. Je neklidná, kňučí, hrabe si „hnízdo“ pro štěňata, nateče jí mléčná žláza, někdy se dokonce spustí mléko. Pokud má možnost, začne si do pelechu odnášet hračky („štěňata“). Obzvlášť ji vzrušují pískající hračky, na které kňučí. Některé feny se schovávají pod postel, jakoby hledaly doupě. U fen se falešná březost vyskytuje poměrně často, zejména u dobře živených, s úzkou vazbou na majitele. Nejde o poruchu pohlavního cyklu, ani se nesnižuje plodnost zvířete. Ačkoliv falešná březost po čase odezní sama, může vás někdy vytrvalé kňučení obtěžovat.
Proč vzniká?
Je to pozůstatek z doby, kdy psi žili ve smečkách a feny háraly ve stejnou dobu, což lze pozorovat i dnes ve větších chovech. Falešná březost řeší při eventuálním úhynu matky náhradní péči o štěňata, včetně kojení.
Co (ne)dělat?
Důležité je dodržování přísného režimu. V první řadě se doporučuje sebrat feně veškeré hračky, aby stále neměla potřebu pečovat o své „potomstvo“. Pravidelně ji přerušujte při tvoření „hnízda“. Choďte s ní na delší procházky, aby se psychicky i fyzicky unavila a neměla čas připravovat se na „porod“.
V případě, že se jí spustilo mléko, zabrňte, aby si olizovala struky, neboť tato masáž tvorbu mléka ještě podporuje (můžete jí nasadit ochranný límec, pokud to snese). Také se doporučuje na den odebrat krmivo. Další den podávejte stravu chudou na bílkoviny (suchá vařená rýže). Krmná dávka by měla být o něco menší než obvykle. Doporučuje se snížení příjmu potravy (zejména bílkovinné složky) po dobu 7 – 10 dnů a snížení příjmu tekutin (zabránění pití po dobu 6 – 8 hodin v průběhu 3 – 7 nocí).
Pokud jsou struky nateklé a bolestivé, měli byste navštívit veterináře, může se totiž jednat o zánět mléčné žlázy, který vyžaduje léčbu (lokálně resorpční masti na mléčnou žlázu v kombinaci s podáváním tablet, které snižují sekreci mléka).
Falešná březost se ráda opakuje. Zahajte proto přísnější režim zhruba 6 týdnů po dalším hárání (víc fenku zaměstnejte).
Homeopatická léčba
Stav, kdy je hormonálně nastartovaná tvorba mléka, přestože fena není březí, lze dobře řešit homeopaticky.
Ricinus communis
Ovlivnění spouštění mléka. Ředění 15-30 CH 3krát denně
Lac caninum
Ovlivnění tvorby mléka. Ředění 15-30 CH 3krát denně.
Ignatia amara
Smutné samice, které v průběhu falešné březosti vyhledávají úkryt. Ale náladu jim zlepší rozptýlení, například vycházka nebo hra s míčkem. Ředění 15-30 CH 1krát denně.
Pulsatilla
Neustálé naříkání, snášení hraček do pelíšku. Fenka vyžaduje mazlení, stále vyhledává páníčka. Ředění 15-30 CH 1krát denně.
Sepia officinalis
Smutná, skleslá fena, hlídá si v pelíšku svoje hračky, někdy je i brání, je až agresivní. Ředění 15-30 CH 1krát denně.
Zdroj: Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz
Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.