24.11.20 Život s kočkou

Feromonová terapie pro kočky

Feromony jsou tělu vlastní chemické látky, které kočkám slouží k vnitrodruhové komunikaci. Ve výměšcích pachových žláz se nachází různé feromonové frakce. K terapiím, které pozitivně ovlivňují chování, se používají jen dva a to F3 - feromon bezpečí a F4 - sociální feromon. Vyrábějí se synteticky, ale svým složením se podobají přírodním substancím z tvářových žláz.

Feromony jsou vnímány Jacobsonovým orgánem, který je u koček umístěný v ústní dutině na horním patře těsně za řezáky. Poskytuje přesnější informace o druhu, složení a původu pachu. Když jeho pomocí zvířata zkoumají pachové podněty, označuje se toto chování za flémování. U koní je nepřehlédnutelné, u koček je spíš nenápadné. Kočka má jen lehce pootevřenou tlamičku, nasává vzduch, který vzápětí při zatajeném dechu analyzuje. 

F3 – feromon bezpečí
Syntetickou napodobeninou feromonu F3, který produkují žlázy v oblasti hlavy, je produkt Feliway. Pomocí tohoto feromonu si kočka značkuje svůj revír. Otírá se hlavou o nábytek a další předměty. Tyto pachové značky jí pak dodávají pocit bezpečí a pomáhají k uvolnění a spokojenosti. Spreje nebo difuzéry se používají při stavech nejistoty nebo strachu. Potlačují značkování škrábanci a močí. Často se využívají například při cestování nebo po přestěhování, kdy kočce ulehčí sžívání s novým prostředím. Sprejem se pravidelně stříkají na určitá místa v bytě, difuzér se pouze strčí do zásuvky a po pár týdnech se vymění (náplň vydrží až 30 dní). 

F4 – sociální feromon
Tento feromon rovněž pochází se speciálních žláz v oblasti hlavy. Zajišťuje, aby členové jedné skupiny měli svůj specifický pach. Při sociálním otírání vytvářejí kočky identitu skupiny v jedné domácnosti, tím posilují stmelení a signály, že k sobě patří. Komerčním produktem, který odpovídá feromonu F4, je sprej Felifriend. Kočka díky němu bude snáze tolerovat jiné kočky nebo člověka s tímto pachem, což pomáhá potlačit konflikty. Pozor: sprej se nikdy nestříká přímo na zvíře, ale jen na ruce nebo vatové tampony. Teprve po uschnutí jimi otíráte hlavu a tvář kočky, a tím přenesete pach. Často se používá při seznamování koček, nebo v případě, kdy se jedna kočka vrací například po zákroku z veteriny, kde „načichla“ cizím pachem.

Vlastní pachy
Jako alternativa syntetických produktů lze použít i přírodní feromony. Za tímto účelem kočce vatovým tampónem otíráte tváře, čelo a bradu. Následně můžete tímto způsobem otřít tamponem jinou kočku, nebo tampon položíte na určité místo v daném prostředí. 

Zabírají?
Někteří majitelé koček na ně nedají dopustit, jiní tvrdí, že nefungují. Pravda je taková, že záleží na okolnostech. Feromony mohou vnímání kočky pozitivně ovlivnit, ale vždy to záleží na řade faktorů - samotném zvířeti a jeho temperamentu, předchozích zážitcích a dalších vnějších vlivech. Například po stěhování, při cestování nebo příchodu nového člena do domácnosti lze feromony použít preventivně. Avšak při řešení nějakého problémového chování není úspěch zaručen, protože spouštěč může být velmi silný nebo se z chování stal natolik zažitý zlozvyk, že feromony ho samy o sobě nezvrátí. Pokud si nejste jisti, jestli přípravky zaberou na problémy vašeho mazlíčka, poraďte se s odborníkem. Kočičí psycholog odhalí příčiny chování a feromony doporučí jen v případě, že jsou opravdu na místě.

Zdroj: Renate Jonesová, Kočky síla a elegance, Knižní klub, 2012  
Fotka od monica1166 z Pixabay