13.03.08 Plemena

Havana

Původ

Někdy můžeme najít toto kočičí plemeno pod názvem havana brown. Historie této kočky je spojována s orientální krátkosrstou kočkou. A s kočkou siamskou.V 50. letech 20. století se britští chovatelé rozhodli, že ze siamských koček vyšlechtí plně zbarvenou kočku a nejvíce se zaměřili na barvu čokoládovou. Tomuto plemeni se později začalo říkat havana. V roce 1964 získalo plemeno titul šampióna u CFA. I když byla dříve tato kočka velmi populární, dnes tomu už tak není a je prakticky k vidění jen ve Spojených státech amerických.

Standard

Tělo: Tělo této kočky je trochu menší než u siamských koček, havana dosahuje hmotnosti 3-4 kg. Je to středně velká kočka s poměrně osvaleným tělem. Má středně dlouhý krk a vysoké nohy, přičemž zadní nohy jsou zřetelně delší než nohy přední. Tlapky působí kompaktním dojmem a mají oválný tvar. Ocas má střední tloušťku i délku, na základně je přiměřeně široký a sbíhá se do ostré špičky.

Hlava: při pohledu zepředu nám hlava tohoto plemene může připadat, že má tvar trojúhelníku a při pohledu shora se pomalu zakulacuje do úzkého čenichu. Hlava je delší než širší a měly by být zřetelně vidět polštářky s hmatovými chlupy. Partie kolem čenichu jsou ostře řezané, brada je dobře vyvinutá. Uši jsou poměrně velké, na základně široké a pomalu se sbíhají do zakulacené špičky. Oči kočky havana brown mají tvar oválný, někdy nám může přijít, že mají tvar až mandlovitý a jsou neustále rozjasněné což dodává kočce ostražitý výraz.

Srst: Srst je krátká, prakticky bez podsady, což způsobuje, že srst silně přiléhá k tělu kočky. Srst vykazuje neuvěřitelný lesk a nevyžaduje mnoho péče.

Zbarvení: Toto plemeno se chová a na výstavách uznává jen ve dvou barvách - v barvě čokoládové a v barvě lila. Barva očí by měla být zelená a čím je barva výraznější, tím je v chovu a na výstavách více uznávána. Koťata mohou vykazovat trošku jiné zbarvení, ale to by během růstu mělo do dospělosti úplně vymizet.

Povaha

Kočky tohoto plemene jsou velmi společenské a dělá jim poměrně dobře když mohou být středem pozornosti. Nedivte se, když se toto plemeno bude upínat na jednoho člena rodiny. I to se může stát. Pokud netrávíte mnoho času doma, je lepší si pořídit dvě kočky. Havana chce být neustále ve společnosti, a tak pokud nebudete doma vy, nepohrdne kočičí kamarádkou. Pokud za vámi havana stále chodí, a když se zastavíte, začne Vám plácat tlapkou se zataženými drápky přes nohu, upozorňuje na sebe a říká:,,Já jsem tady, proč si mě nevšímáš?“Kromě toho, že se s Vámi budou chtít velmi často mazlit, mají velmi příjemný hlas a používají ho je  málokdy. Havana brown je výborným společníkem jak v domácnostech, kde jsou jen dospělí, tak i do domácností s  malými dětmi či psy. Děti si s ní budou chtít hrát a pokud kočce nebudou ubližovat, bude to pro ni přímo slast.

 Péče

Srst tohoto plemene nevyžaduje mnoho péče. Postačí, když ji jednou týdně vyčešete hřebenem či vykartáčujete kartáčem z prasečích štětin. Srst také můžete přetřít semišovým hadříkem pro zdůraznění lesku. Drápky stříhejte jen pokud je to nutné a ouška čistěte jen přípravkem pro ně určeným.

 

Text: Veronika Hůlová