06.03.16 Zdraví a nemoci

Hematom ušního boltce

Othematom je výron krve mezi chrupavkou a kůží ušního boltce, je způsobený úrazem nebo ustavičným drbáním ucha, případně neustálým klepáním hlavou. Je relativně častý psů, u koček je méně častý. 

Zvíře je na postižené ucho citlivé, boltec je bolestivý, klepání hlavou problém ještě zhoršuje. Tato zdravotní komplikace je nejčastější u psů s dlouhýma ušima (kokršpaněl, baset atd.). Pokud vznikne hematom, je vhodné zvířeti okamžitě nasadit ochranný límec, aby se stav nezhoršoval dalším škrábáním. Veterinář by měl vypátrat příčinu, proč si zvíře ucho drbe (zánět, osina apod.). Othematom často vzniká jako komplikace zánětu zevního zvukovodu, který byl způsobený kvasinkovou infekcí.

Jaké jsou možnosti léčby?

Zpočátku se ucho maže mastmi s heparinem (případně se využívá homeopatická mast Traumeel). Pokud léčba nepomáhá, veterinář hematom vypustí a do dutiny se aplikují speciální léčiva, která mají za cíl zabránit opětovnému naplnění dutiny krví. Tato metoda je vcelku šetrná, ale ne vždy vede k trvalému úspěchu. Další možností je chirurgické řešení – jedná se o zákrok v celkové anestezii, při které je obsah z dutiny vypuštěn a ucho je speciálním způsobem prošito. Tím je dutina uzavřena a lépe se hojí. Oba způsoby léčby vyžadují po majiteli péči po zákroku, protože zvířata mají tendenci si ucho drbat a třást hlavou. Ucho je nutné udržovat v čistotě. Pokud je příčinou zánět ucha, musí se přeléčit, jinak bude docházet k recidivám. Jak se hematom vstřebává, může se stát, že se ucho zkrabatí. Zvířeti to nijak nevadí, ale je to kosmetická vada, což je problém u výstavních jedinců.

Mohou pomoct i homaopatika?

Homeopatickými léky, podanými co nejdříve po zjištění, lze zabránit tvorbě velkého othematomu, případně pomůžou i jeho vstřebávání.

Na počátku je vhodné podávat lék Arnica montana (15 CH), Phosphorus (15 CH), Hamamelis (9 CH). Nejlepší je vytvořit roztok – 10 kuliček od každého léku rozpustíte v ½ litru vody. Podávejte každou hodinu přibližně 2-3 kávové lžičky nebo 3 ml injekční stříkačkou do dutiny ústní.

Pro vstřebávání otohematomu vytvořte obdobně roztok – Arnica montana (15 CH), China (9-15 CH), Calendula officinalis (9 CH).

Pokud je othematom léčen chirurgicky, podávejte Arnica montana (15-30 CH), Calendula Officinalis (9 CH).

Zdroj: Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz