07.06.21 Život s kočkou

Hlasitá kočka

Kočky mňoukají hlavně při kontaktu s lidmi. Ale vysoké a vytrvalé mňoukání může snadno začít lézt na nervy. Co dělat, pokud je kočka hlučná? 

Některá kočičí plemena jsou přirozeně „výřečnější“. Říká se to o kočkách siamských, orientálních, barmských nebo bengálských. Kolik různých mňoukavých zvuků kočka ovládá a jak často mňouká, je hodně individuální. V průběhu života se může hlasitost a intenzita mňoukání různě měnit. Za nadměrné se zpravidla považuje hlasité mňoukání přetrvávající delší dobu. U sexuálně motivovaného křiku, který bývá nejintenzivnější, je řešením kastrace. Při mňoukání z důvodu bolesti je nutné najít a odstranit příčinu. Pokud se kočka začne náhle projevovat hlasitěji, může to být v důsledku nějakého skrytého zdravotního problému a stojí za to jí nechat prohlédnout veterinářem. Mohou za tím být i poruchy hormonální (nadbytek estrogenu v období mrouskání u koček či nadprodukce hormonu štítné žlázy u obou pohlaví). Ve většině případů (mimo mrouskání) je však za hlasitým mňoukáním motivace přimět vás udělat to, co chce...

Příčiny
Kočky pomocí mňoukání komunikují s člověkem. Zvlášť když se naučí, že díky hlasovým projevům dosáhnou svého cíle (krmivo nebo pamlsky, pozornost, otevření dveří apod.) S ostatními kočkami komunikují spíš pohyby a postojem těla. Majitel často na mňoukání reaguje způsobem, který je pro zvíře příjemný, z toho se může vyvinout pravidelné chování. Kočka se snaží vzbudit pozornost a pokud majitel reaguje tak, jak chce, mňoukání nevědomky posiluje. Některé kočky si tak obstarávají pozornost člověka ve chvíli, kdy mají strach nebo jsou nejisté. Majitel opět může svou reakcí toto chování nezáměrně posilovat. Za mňoukáním může být také psychóza z odloučení, nebo touha po venkovním životě, když se původně venkovní kočce změní životní styl a stane se z ní kočka domácí, která je zavřená jen v bytě. Některé kočky mňoukají také s rozvojem hluchoty. Poukazovat na to může často měnící se kvalita zvuků a hlasitost. Při stereotypních nebo u starých koček demencí podmíněných hlasových projevech zlepšení přinesou léky, které vám doporučí veterinář. 

Řešení
Na hlučnou kočku nikdy nekřičte, ani ji nijak netrestejte. Mohlo by to problém prohloubit. A když na kočku budete reagovat, je to pro ni „odměna“ ve formě pozornosti, které se dožaduje. Místo toho ji při mňoukání ignorujte, nijak to nekomentujte a naopak odměňujte ji, když je tichá. Drbejte jí po tvářích a pod bradou nebo u ocasu, kde to má ráda. Když klidně a potichu sedí, můžete jí nabídnout pamlsek. Snažte se kočku dostatečně zaměstnat, pravidelně si s ní hrajte, můžete jí učit nové triky nebo jí vyrobte hlavolam, aby se nenudila, když je doma sama. Pokud problém přetrvává, vyhledejte rady kočičího psychologa. 

Mňoukání v ranních hodinách
Kočky jsou šelmy aktivní za šera. Přes den a téměř celou noc podřimují, ale brzy ráno a ve večerních hodinách jsou aktivní. Některé kočky se ráno nudí, nebo chtějí krmení, a tak hlasitě mňoukají a snaží se své majitele probudit. Nejlepší řešení je kočku v tuto chvíli zcela ignorovat, nesmí dosáhnout svého, jinak by jí to utvrdilo v tom, že to funguje a bude vás takto budit pravidelně. I když se to zdá nemožné, zkuste na mňoukající kočku vůbec nereagovat, ani ji neodhánět. Nejlepší je předstírat spánek a vůbec se nehýbat. Předtím, než jdete spát, si s ní dosyta vyhrajte. Kočka by se měla vydovádět, aby ráno déle spala. Když pozměníte režim, aby měla večer „zaměstnání“, pozitivně to ovlivní její spánkové zvyklosti. Podpůrné účinky mají také Bachovy esence čekanka obecná (Chicory) a slíva třešňová (Cherry Plum). 

Zdroje: Zdroje: Arden Mooreová, Zdravá kočka, tipy a triky jak zajistit vaší kočce šťastnější život, Mladá fronta, 2017 
Renate Jonesová, Kočky síla a elegance, Knižní klub, 2010
Birgit Kieffer, Moje kočka si dělá, co chce, Vašut, 2015
Foto: Pixabay