29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
16.09.13 Zdraví a nemoci

Homeopatická léčba průjmu a zvracení

Pokud váš mazlíček onemocněl a trápí ho obtíže trávicího aparátu, zvažte kromě klasické léčby a diety i podávání homeopatik. Mohou pomoci tím, že zkrátí dobu léčby, ať už je příčina obtíží jakákoliv – dietní chyba, průjmy či zvracení infekčního původu, otravy nebo očkování.

Zvlášť u mladých jedinců je důležité co nejrychlejší obnovení trávení, aby nedocházelo ke ztrátám tekutin a samozřejmě i k nedostatečnému využití živin z potravy v době růstu. Ovšem zanedbávat bychom neměli ani zdraví dospělých a starších zvířat.

 

Jaké léky zvolit?

Podophyllum peltatum

Průjmy jsou hojné, vodnaté, často nažloutlé a dráždivé. Vystřikují zároveň s odchodem plynů. Objevují se křeče. Často jde o průjmy v době přezubování (výměna mléčných zubů za trvalý chrup) nebo v létě po ovoci. Objevuje se slabost. Příznaky se zhoršují časně ráno. Ředění 5-9 CH až 5krát denně.

 

Arsenicum album

Průjem nebo zvracení se objevuje po pozření nevhodné nebo zkažené potravy, postižení celkového stavu. Průjem je intenzivní, prudký vodnatý a zapáchající. Zvíře vyhledává teplá místa. Lék je vhodný i při léčbě virových a bakteriálních průjmů a zánětů zažívacího aparátu (parvoviróza, panleukopenie, coronavirové infekce). Ředění 9 CH až 5krát denně.

Argentum nitricum

Podráždění sliznic zažívacího ústrojí, zvracení nebo jen průjem, nazelenalý s hleny, někdy s krví. Objevuje se plynatost i říhání. Spíše u nervózních a neklidných jedinců, kteří mají rádi sladkou chuť. Ředění 9 CH až 5krát denně.

Nux vomica

Průjmy po „otravách“ chemickými látkami nebo antibiotické léčbě. Charakteristické jsou křeče v břiše, nevolnost po krmení, po vyzvracení se zvířeti uleví. Při průjmu je malé množství stolice. Současně se může objevit nervová podrážděnost, nervozita až agresivita. Tento lék pomáhá detoxikovat organismus po alopatické léčbě. Ředění 9 CH 5krát denně, pokud jde pouze o podráždění zažívacího traktu. Při projevech nervozity a agresivity 15 CH 2-3krát denně.

Mercurius solubilis

Akutní záněty žaludku a střev, akutní průjem s krví a křečemi. Závažné mikrobiální infekce, parazitózy a toxoinfekční stavy. Po průjmu se dostavuje zhoršení, vyčerpanost, slinění se zápachem z dutiny ústní. Ředění 9 CH až 5krát denně.

 

Oscilloccoccinum

Podáváme při léčení všech virových a bakteriálních průjmových onemocnění, stimuluje imunitní systém. Podáváme 1-2 tubičky/dávky denně.

 

Pulsatilla

Průjem se objevuje jako následek mastného a tučného krmení. Jeho barva a vzhled se neustále mění. Štěně nebo kotě je nesmělé, vyžaduje náklonnost, rádo se mazlí, má proměnlivou náladu. Ředění 9-15 CH 2-5krát denně.

 

China

Objevují se nebolestivé průjmy tmavé barvy. Charakteristická je plynatost, kolikové bolesti s nadýmáním, často po mléce a ovoci. Průjmy jakéhokoliv původu včetně parvoviózy. Tento lék je vhodné přidat jako prevenci dehydratace při jakékoliv ztrátě tělesných tekutin. Ředění 9-15 CH 2-5krát denně.

 

Phosphorus

Průjmy s krví. Podává se u těžkých průběhů parvovirózy nebo panleukopenie u koček. V těchto případech je vhodné kombinovat ho s lékem Arsenicum album, Oscillococcinum, China. Ředění 15 CH 2-5krát denně.

 

Pyrogenium

Podat při bakteriálních a virových průjmech s vysokou teplotou a zapáchajícím průjmem. Ředění 15 CH 2krát denně.

 

Carbo vegetabilis

Typické je velké vysílení průjmem, dochází ke snižování teploty, objevuje se zápach z tlamy, někdy si můžeme povšimnout namodralé sliznice. Ředění 9-15 CH po 30 minutách.

 

Zdroj: Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz