29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
22.01.12 Zdraví a nemoci

Homeopatie u psů

Přestože se u nás homeopatie řadí mezi alternativní léčebné postupy, v celosvětovém měřítku se s její pomocí léčí daleko víc lidí než chemickými léky. Do České republiky dorazila poměrně nedávno - až po revoluci v roce 1991. Za 20 let si však našla řadu příznivců a mnoho spokojených uživatelů. A pokud jste si dodnes mysleli, že se hodí jen pro lidi, jste na omylu. Stejně dobře účinkují i na psy a kočky…

 

Jak funguje?

Homeopatická léčba funguje na principu „podobné se léčí podobným“. Tento základní zákon zformuloval německý lékař Samuel Hahnemann (1755-1843). Zjistil, že látka, která má tu schopnost vyvolat onemocnění, je také schopna nemoc vyléčit. Podmínkou ovšem je, aby tato látka byla naředěná (tzv. zákon minimální dávky) a nepotencována (neboli natřepána). Díky speciální přípravě působí na funkční poruchy organismu. Léky jsou vyráběny ve specializovaných laboratořích za velmi přísných podmínek.

 

Lidé nejsou jediní

Věděli jste, že homeopatika dobře zabírají nejen na lidi, ale i na hospodářská zvířata, domácí mazlíčky, nebo třeba stromy? Léčení zvířat homeopatiky má ve světě velkou tradici. Veterinární homeopatie se vyučuje na veterinárních univerzitách ve Francii, Německu, Bulharsku, Holandsku atd. Výborné výsledky s homeopatickými léky má i řada biofarem, kde se zvířata nemohou léčit antibiotiky.

 

Zkušené oko poradí

Příčina nemocí i následná homeopatická léčba souvisí úzce s prostředím, ve kterém zvíře žije, s jeho náladami, temperamentem, chováním páníčků, krmivem a s celou řadou dalších faktorů, o kterých jste neměli ani tušení, že by mohly být příčinou nějakých problémů. Zkušený homeopat podle vzhledu a chování zvířete rozpozná i typologii jednotlivých léků (například pro podsadité typy s krátkýma nohama a silnými kostmi, je jak pro lidi, tak i zvířata vhodným konstitučním lékem Calcarea carbonica.) A homeopatika nepůsobí pouze na metabolické procesy a klinické příznaky, ale i na psychiku, takže se s jejich pomocí dají dobře řešit i poruchy chování (agresivita, stesk, strach…).

 

Odpůrci

Odpůrci často tvrdí, že homeopatie kvůli vysokému ředění účinné látky nemůže fungovat, a proto se jedná jen o placebo léčbu. Ovšem vysvětlíte-li její principy studentům kvantové fyziky, tak vám po chvíli přemýšlení potvrdí, že fungovat musí. A jak jinak vysvětlit, že léčba úspěšně funguje u zvířat? Že by jim někdo vysvětlil placebo efekt? :-)

 

Homeopatický lék

Jedná se vlastně o naředěnou a potencovanou látku rostlinného (např. kořen nějaké rostliny), živočišného (např. jed z hada) nebo minerálního původu (např. tuha), kterou lze léčit onemocnění, jež vykazuje příznaky, které je schopen vyvolat lék v neředěném stavu. Ve zkratce řečeno: co jako původní látka vyvolává, to jako homeopatikum léčí.

Homeopatické léky působí v souladu přírodou a zlepšují obranyschopnost a schopnost se s probíhajícím onemocněním vyrovnat a dosáhnout rovnovážného stavu. Naproti tomu alopatické léky působí proti příčině, jež nemoc vyvolává, a organismu v jeho schopnosti vyrovnat se s onemocněním nijak nepomáhají. Často jej svými vedlejšími účinky ještě zatěžují. Velkou výhodou homeopatik je i to, že nenají žádné vedlejší účinky. Lze je kombinovat i s klasickými léky, účinky se nijak neovlivňují.

 

Jak je podávat?

Dávka (počet granulí na jedno užití) je pět kuliček pro dospělého psa velkého plemene, kočky a malá plemena psů tři granule. Při častém podávání léků, několikrát denně nebo po hodinách, může být dávka také tři granule. Při užívání 1krát až několikrát v týdnu podáváme pět granulí.

Lék podáváme do čisté dutiny, vyvarujte se podávání bezprostředně po nebo před jídlem… Homeopatické léky zvířatům podávám buď ve formě kuliček do čisté tlamy, nebo nalačno, kdy necháme kuličky spolknout nebo je rozpustíme v čisté neperlivé a neminerální vodě bez chlóru (lze odstranit převařením) a podáváme injekční stříkačkou nebo plastovou lžičkou. Pokud připravujete homeopatické roztoky, je nutné je protřepat. Platí pravidlo, že čím prudší jsou příznaky onemocnění, tím častěji se podávají homeopatické léky.

 

Správný výběr léku

Jestliže váš domácí mazlíček trpí kožními problémy, opakovanými záněty spojivek nebo třeba močovými kameny a hledáte účinnou a šetrnou léčbu, vyzkoušejte homeopatika. Ideálně navštivte veterináře, který se touto alternativní formou léčby zabývá. Poradí vám, jaký lék koupit (pro informaci – používají se stejné léky jako pro lidi, takže vám je na požádání objednají skoro v každé lékárně). Velkým pomocníkem může být také kniha Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky autorů V. Holzbauera a M. Švaříčkové vydaná nakladatelstvím Grada v roce 2011 (www.grada.cz), kde najdete praktické postupy (názvy léků, potence, dávkování), jak zvířeti pomoci při nejrůznějších obtížích (nechutenství, průjmová onemocnění apod.), po úrazu (např. poranění kostí) a při poruchách chování.