28.12.11 Zdraví a nemoci

Hot-spot

Možná přemýšlíte, co se pod anglickým názvem skrývá. Hot-spot, neboli horké místo, je akutní mokvavý zánět kůže. Vzniká během několika hodin jako důsledek intenzivního svědění a následného vášnivého drbání nebo okusování.

 

Příčiny jsou různé – od kousnutí blechou, zapaření kůže, až po poranění trnem nebo osinou. Prostě cokoliv, co podráždí kůži.

Zvíře si začne místo svědění drbat či okusovat a v důsledku zanesené infekce vzniká akutní zánět, který svědění ještě zvyšuje. Následně pak velmi rychle vzniká ložisko, které je rozdrbané až do živého masa. Taková rána se může léčit až několik týdnů! Bez včasné léčby dojde k hlubokému zánětu kůže s tendencí šířit se do okolí.

 

Co dělat?

V první řadě zamezte dalšímu poraňování. Pokud je to nutné, nasaďte kočce ochranný límec. Nejvhodnější alternativou je navštívit veterinárního lékaře, který místo vyčistí a poradí vám, jak dále postupovat. Někdy je totiž nutné nasadit léky proti bolesti či na zmírnění svědění, popř. antibiotika.

Pokud nemáte možnost dostat se na veterinu, místo ostříhejte či vyholte včetně okolí v šířce 5-10 cm. Ránu omyjte čistou vodou a opláchněte odvarem z heřmánku nebo vodou s trochou octa na zklidnění. K místu by se kočka neměloadostat ani zoubky, ani tlapkami.

Další dny ránu pravidelně kontrolujte a 2-3krát denně ji vymývejte heřmánkovým nebo řepíkovým čajem. Jakmile se začne hojit, můžete ji čistit jen 1krát denně.

V případě, že intenzivní svědění přetrvává nebo se rána nehojí a dále mokvá, vyhledejte odbornou pomoc veterináře.

Problém se často komplikuje ještě zablešením nebo snahou o domácí léčbu (sypáním různými zásypy, mazáním lidskými mastmi a koupelemi v nevhodných šampónech apod.)

 

Situaci nepodceňte!

Berte v potaz, že hot-spot vzniká velmi rychle, ale hojení zabere i týdny. V případě akutního mokvavého zánětu kůže rozhoduje rychlost, takže věnujte pozornost jakémukoliv poranění, které si zvíře drbe.

Na počátku často stojí kousnutí blechy nebo klíštětem, takže myslete na prevenci (používejte antiparazitní přípravky). Mějte na paměti, že pokud má kočka blechy, musíte odblešit nejen ji, ale i pelech.

 

Zdroj: Renata Popelářová, Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Grada, 2011, www.grada.cz