29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
28.12.11 Zdraví a nemoci

Hot-spot

Možná přemýšlíte, co se pod anglickým názvem skrývá. Hot-spot, neboli horké místo, je akutní mokvavý zánět kůže. Vzniká během několika hodin jako důsledek intenzivního svědění a následného vášnivého drbání nebo okusování.

 

Příčiny jsou různé – od kousnutí blechou, zapaření kůže, poranění trnem nebo osinou, až po vykoupáním v rybníce plném sinic… Prostě cokoliv, co podráždí kůži.

Zvíře si začne místo svědění drbat či okusovat a v důsledku zanesené infekce vzniká akutní zánět, který svědění ještě zvyšuje. Následně pak velmi rychle vzniká ložisko, které je rozdrbané až do živého masa. Taková rána se může léčit až několik týdnů! Bez včasné léčby dojde k hlubokému zánětu kůže s tendencí šířit se do okolí. Nejpostiženější místa na těle bývají boky, krk, líce a kořen ocasu. Hot spoty trpí převážně dlouhosrstá plemena velkých plemen, která milují plavání.

 

Co dělat?

V první řadě zamezte dalšímu poraňování. Pokud je to nutné, nasaďte psovi ochranný límec. Nejvhodnější alternativou je navštívit veterinárního lékaře, který místo vyčistí a poradí vám, jak dále postupovat. Někdy je totiž nutné nasadit léky proti bolesti či na zmírnění svědění, popř. antibiotika.

Pokud nemáte možnost dostat se na veterinu, místo ostříhejte či vyholte včetně okolí v šířce 5-10 cm. Ránu omyjte čistou vodou a opláchněte odvarem z heřmánku nebo vodou s trochou octa na zklidnění. K místu by se zvíře nemělo dostat ani zoubky, ani tlapkami.

Další dny ránu pravidelně kontrolujte a 2-3krát denně ji vymývejte heřmánkovým nebo řepíkovým čajem. Jakmile se začne hojit, můžete ji čistit jen 1krát denně.

V případě, že intenzivní svědění přetrvává nebo se rána nehojí a dále mokvá, vyhledejte odbornou pomoc veterináře.

Problém se často komplikuje ještě zablešením nebo snahou o domácí léčbu (sypáním různými zásypy, mazáním lidskými mastmi a koupelemi v nevhodných šampónech apod.)

 

Situaci nepodceňte!

Berte v potaz, že hot-spot vzniká velmi rychle, ale hojení zabere i týdny. V případě akutního mokvavého zánětu kůže rozhoduje rychlost, takže věnujte pozornost jakémukoliv poranění, které si zvíře drbe.

Na počátku často stojí kousnutí blechy nebo klíštětem, takže myslete na prevenci (používejte antiparazitní přípravky). Mějte na paměti, že pokud má pes blechy, musíte odblešit nejen psa, ale i jeho pelech.

V létě si dejte pozor, kde se pes koupe, nepouštějte ho do vodních zdrojů, které jsou zamořené sinicemi. Pokud se pak ještě vyhřívá na sluníčku, velmi rychle může dojít k nepříjemnému zapaření. Po koupání je vhodné pejska trochu vyběhat, třeba mu můžete házet míček, aby proschl a na slunci se nezapařil. Jestliže se pes přece jen vykoupe v zeleném rybníku, doma ho vysprchujte a vysušte.

V zimě, když je sníh a solí se silnice, psovi po každé procházce omyjte zasolené tlapky. Můžete ja pak pomazat také vazelínou.

 

Zdroj: Renata Popelářová, Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Grada, 2011, www.grada.cz