Hlínu v květináči nechávají některé kočky bez povšimnutí, jiné ji vyhrabávají, případně do ní chodí vykonávat potřebu. Velkým kočičím nešvarem je taky okusování rostlin. Jak jim v tom zabránit?
Hrabání hlíny
Pokud nelze umístit pokojové rostliny mimo kočičí dosah, nejjednodušším řešením je pokrýt zeminu oblázky nebo těžšími kameny, štěrkem, mramorovou drtí nebo jiným materiálem, který kočce hrabání znepříjemní. Případně můžete povrch půdy zakrýt folií nebo pletivem. Také lze z tvrdého papíru vystřihnout kolo velikosti květináče s otvorem na rostlinu. Při zalévání stačí nadzvednout. Samozřejmě kamínky představují estetičtější řešení, ale nemusí odradit všechny kočky.
Okusování rostlin
Častým problémem je také okusování rostlin, což může vyvolat zvracení, průjem, alergické reakce a v nejhorším případě i otravu s následným úhynem. Vybírejte proto pokojové rostliny podle toho, zda mohou být kočce nebezpečné. Jedovaté jsou například difenbachie, vánoční hvězda, agave, dracena atd. Než si rostlinu pořídíte, prostudujte si, jestli je pro kočku bezpečná. Problém představují i řezané květiny. Smrtelně jedovaté jsou lilie. Relativně bezpečné jsou naopak růže, karafiáty, gerbery, ale i ty mohou být doplněny nebezpečnou „zelení“ nebo být nastříkány spreji na zvýšení lesku listů. Také výživa nalitá do vázy může způsobit trávicí problémy, když se kočka k vodě dostane a pije ji. Pozor si dejte rovněž na všechny cibuloviny a rostliny z oddenků (kosatce, frézie, kaly aj.), nebezpečné jsou i narcisy, hyacinty a tulipány. Řezané květiny proto raději umístěte do místnosti, kam nemá kočka přístup. Dejte kočce k dispozici čerstvou trávu, můžete nechat naklíčit pšenici, ideální je přímo „kočičí tráva“ neboli šáchor (Cyperus zumula). Snížíte tak riziko okusování jiných druhů rostlin.
Fotka od inonoyazy z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.