25.07.15 Život s kočkou

I bytová kočka může mít alergii na blechy

Vyrostla jsem mezi zvířaty a dlouho jsem si myslela, že kočka moc péče nepotřebuje, protože se o sebe stará sama. O to víc mě překvapilo, když jsme po mnoha měsících trápení a vysokých účtech za veterinární péči, přišli na to, že naše kočka Viktorka má alergii na blechy.

 

Je to obyčejná kočka z vesnice, kterou nám dali naši přátelé jako kotě. Proto nás ani nenapadlo, že právě vesnická micka může mít nějakou alergii a ještě k tomu na blechy. Když jí byly asi čtyři roky, najednou jí začala vypadávat srst. Nejdřív se objevila jen jedna maličká lysinka, ale brzy měla holých míst víc. Veterinář nám řekl, že je to nejspíš nějaká plíseň a dal nám roztok na ošetření napadených míst. Kdo má kočku, ví, že přesvědčit ji ke spolupráci při léčbě je skoro nemožné. Po pár týdnech se ale nic nezměnilo a lysých míst ještě přibylo. Viktorka se navíc hodně škrábala, kůži měla celou červenou, byla neklidná a bylo na ní vidět, že je opravdu nemocná.

Bohužel ani další návštěva veterináře nepřinesla lepší zprávy. Dostali jsme další léky, mast na zklidnění postižených míst a Viktorka navíc injekci proti plísňovým onemocněním. Čím víc ale potřebovala léčbu, tím těžší bylo jí ošetřovat. Schovávala se před námi, začala se nás bát a stávalo se, že jsme ji i několik dní nemohli v našem bytě najít. Přitom bylo nutné jí dvakrát denně promazávat nemocnou kůži. To naše kočka ale nechápala a dělala všechno proto, aby léčbu sabotovala.

I když jsme se snažili se o ni postarat co nejlépe, bylo to jako chytat malého tygra. Další kontrola u veterináře tak dopadla ještě hůř než ty předchozí. Viktorčin stav se nezlepšoval a my marně přemýšleli co udělat, aby jí bylo lépe. Nepomohly další injekce ani léky. Ze spokojené kočky se po pár měsících stal uzlíček nervů, který přišel o většinu srsti. Nakonec jí zůstaly jen chlupy na hlavě, předních packách a trupu. Zbytek těla měla bez chlupů a plný boláků, které si pořád škrábala.

Když už jsme nevěděli kudy kam, náhodou jsme narazili na mladou veterinární lékařku, která nám řekla, ať zuboženou kočku přivezeme, že se na ni zkusí podívat. Už první návštěva nás mile překvapila. Ihned odebrala vzorek srsti a vyšetřila jej mikroskopem. Další vzorek poslala do laboratoře a my se brzy dozvěděli, že kočka žádné plísňové onemocnění nemá. Ve skutečnosti za její problémy můžou blechy a to i přesto, že žije jen v bytě. Je přecitlivělá na bleší kousnutí, a tak stačí, aby na ni přeskočila jedna jediná blecha, a spustí se alergická reakce.

V bytě s námi bydlí ještě dva psi a právě ti Viktorku pravděpodobně nakazili. I když se je snažíme pravidelně ošetřovat proti parazitům, musím přiznat, že nejsme vždy úplně pečliví, a tak se v domácnosti mohla nějaká blecha vyskytnout. Podle paní veterinářky jsme si ji domů mohli přinést i my sami. Aby se naše kočka uzdravila, museli jsme pečlivě vydezinfikovat celý byt, na vysokou teplotu vyprat všechny zvířecí pelíšky, polštáře i domácí koberečky. Při odstraňování blech v bytě nám pomohl antiparazitární sprej (Bolfo). Všichni zvířecí členové domácnosti pak dostali nové spolehlivější obojky proti parazitům, aby se nemohli znovu nakazit. Zvolili jsme obojky Foresto, protože jsou jak pro kočky, tak pro psy a ochrání je až 8 měsíců, takže máme o starost míň. Výsledek je skvělý. Nejen že víme, že jsou všichni naši čtyřnozí miláčci chránění proti blechám a klíšťatům, ale hlavně je z naší Viktorky opět krásná a spokojená kočka.

Kateřina