01.11.17 Zdraví a nemoci

I domácí mazlíčci se mohou nakazit nemocemi od lidí

Není nic lepšího než přijít domů a být přivítán svým zvířecím miláčkem. Pořádně se přitulit, nechat si olízat ruce i obličej a zaházet si plyšákem. Co když jste ale nemocní? Nehrozí, že by se pes či kočka nakazili? Hrozí. Ne samozřejmě vším, většina chorob se týká výhradně lidského pokolení, ale existují bacily, které se dokážou dostat do těla zvířat a způsobit stejnou paseku, nebo třeba i větší. Na jaké nemoci je třeba dávat si pozor?

Příušnice

Příušnice patří mezi vysoce infekční nemoci. Stačí jen málo a v kolektivu, kde se případ příušnic objeví, nastane řetězová reakce. Nemoc je totiž infekční i v době, kdy si její hostitel (většinou dítě) může myslet, že jde o pouhou chřipku. Jenže jakmile se objeví velká boule na krku, je zle. A to není vše. Infekční období trvá i po splasknutí slinné žlázy. A přesně v těchto chvílích se pro jistotu vyvarujte kontaktu se svými pejsky. „I když vzácně, mohou psi onemocnět poté, co přijdou do styku s nakaženou osobou,“ píše veterinářka Jennifer Coates na poradenské stránce petMD.com. Mezi symptomy u psů patří zvýšená teplota, nechutenství a taktéž napuchlé žlázy. Stejně jako u člověka však neexistuje žádný lék, který by viry dokázal zabít. Tělo se musí s invazí vypořádat samo. Psí i lidské. Klidový stav, obklady a předepsaná podpůrná medikace zajistí klidný průběh nemoci.

Tuberkulóza

Tuberkulóza patří spíše k chorobám minulého století, tedy především co se týče Evropy. Přesto se čas od času někde vynoří a zákeřně zaútočí. A to nejenom na lidi. Bakterie Mycobacterium tuberculosis a Mycobacterium bovis, které způsobují onemocnění tuberkulózou, napadají i psy a kočky. Člověka ohrožuje především první zmíněná bakterie. Druhá se pojí s onemocněním skotu. Náchylnost mazlíčků je však různá. Kočka má větší odolnost vůči tzv. lidské tuberkulóze, takže nakažení téměř nehrozí. Zato dokáže chytit dobytčí tuberkulózu konzumací napadeného masa. Ohrozí nemocná kočka člověka? Ve vzácných případech ano. I když se v medicíně dlouho mluvilo o transferu bakterií z koček na nás, první potvrzený případ se objevil teprve v Anglii v roce 2014. Psi jsou na tom hůř. Dokážou se nakazit obojí variantou TBC, tedy i tou lidskou. Ve chvíli, kdy se pes většinu času pohybuje v infekčním prostředí, hrozí onemocnění. Jakmile dojde k chycení bacilů, přicházejí podobné symptomy jako u lidí. Horečka, výrazný úbytek váhy a těžký kašel. Jelikož zaznamenaných případů není mnoho, nebylo možno důkladně prozkoumat způsoby léčby. Lze pouze zkrátit utrpení injekcí, která mazlíčka navždy uspí.

MRSA

Meticilin-rezistentní zlatý stafylokok. Jde o jazykolam? Ne. Řeč je o kmenech bakterie Staphylococcus aureus, které odolají některým antibiotikům, hlavně meticilinu. Co taková potvora dokáže? Dostává se do těla skrze poškozenou tkáň. Povrchově způsobuje těžko zastavitelné hnisání rány, abscesy a teploty. Jakmile pronikne hlouběji do organismu, nastává vážný problém. V těle se spustí série těžkých zánětů. V některých případech dochází i k sepsi – otravě krve. Při hospitalizaci se nakažený odděluje od ostatních, aby vzácná odolná bakterie nepřenesla i na ostatní pacienty. A přeskočí na mazlíčky? Přeskočí, ale dospělému a zdravému jedinci se nic nestane, i když dojde k napadení rány. Tělo psů a koček se umí s bacilem vypořádat mnohem lépe, protože je „šitý“ na míru člověka. Ale k přenosu dochází a v některých případech dokáže i zabít. Koťata a štěňata, která ještě nemají plně rozvinutý imunitní systém, a staré nemocné psy a kočky, kterým imunita již vypovídá službu.

Salmonela

Zlozvyky nám často dokážou pěkně zavařit. A u psů a koček tomu není vůbec jinak. Pokud vaši mazlíčci milují záchodovou mísu a rádi se z ní napájejí, mohou na to klidně doplatit. Především v situaci, kdy se v domácnosti vyskytuje někdo se salmonelózou. Jako u jiných nemocí platí to, že přenos není příliš obvyklý, ale rozhodně ne nemožný. V případě nákazy čeká plovoucí podlahu a koberce pohroma. Se salmonelózou bývá i pro člověka těžké dobíhat na záchod, natož aby pes vydržel, než se vrátí páníček z práce. Zabránit takovému maléru je jednoduché. Důkladné umývání rukou a zavřené dveře na záchod. Stejná pravidla platí i v případě střevních chřipek.

Dermatofytóza

Nejčastější nemocí, která se přenáší z člověka na zvíře a naopak, je dermatofytóza. Tu způsobuje hned několik druhů plísní, kterým se daří na jakékoliv pokožce. Na ní pak mikroskopické houby vytvářejí nepříjemnou vyrážku, zarudnutí a puchýřky ve tvaru kruhu, proto se mnohdy setkáme s názvem ringworm. Pokud se vyskytne plíseň například na hlavě v oblasti vlasů, v zasažené části vypadají. Stejně tak i u psů a koček. Nejde o žádnou vážnou zdravotní komplikaci jako u předešlých nemocí, ale přesto se dokáže stát velice nepříjemnou. Při podezření je ihned nutné izolovat zaplísněné místo, aby se o něj mazlík nebo kdokoliv jiný neotřel. Poté už stačí jen navštívit doktora a dbát dalších pokynů. Často zachrání situaci správně zvolený krém proti plísním. U psů a koček se pak na žádost preventivně podávají i protiplísňové tablety, aby se v domácnosti nevytvořil začarovaný houbovitý kruh!

Další informace a články na téma zdraví, psychických a dalších chorob a jejich léčby najdete na Patalie.cz.