02.12.20 Život s kočkou

I kočky vyžadují dost času

Někteří lidé si pořizují kočku jen proto, že si myslí, že nevyžaduje tolik času jako pes. Ano, je pravda, že s kočkou nemusíte třikrát denně na procházku, ale i tak jí musíte věnovat dostatek času, jinak bude znuděná a nespokojená. 

Časová náročnost chovu koček bývá často podceňována. Kočky jsou na člověka vázané, i když to třeba na první pohled nevypadá. Vyžadují vaši náklonnost a kontakt. Pokud se jim pozornosti nedostává, mohou se u nich vyvinout poruchy chování nebo různé zlozvyky. 

Krmení, úklid, péče o zevnějšek
V dnešní době už většina majitelů koček dává svým mazlíčkům místo domácí stravy komerčně vyráběná krmiva (kapsičky, konzervy, granule, paštiky). To samozřejmě šetří spoustu času. Nasypat granule do misky zabere jen pár vteřin, ale k tomu připočítejte čas na mytí mističek, výměnu vody, uklízení kočičího wc, pravidelné kartáčování, péči o chrup, stříhání drápků atd. Jednou za čas potřebuje kočka k veterináři, někdy je zase nutné uklidit rozsypanou hlínu z květináče a další nepořádek, který způsobila. Nejvíce času však zabere mazlení a společné hry. 

Pozornost a hry
Jestliže si kočky nebudete dlouho všímat a pak chcete, aby se s vámi mazlila, pravděpodobně vás pokouše a poškrábe. Důvod? Pokud byla celý den sama doma, má v sobě spoustu nahromaděné energie a chce si s vámi hrát a „lovit“ vás. I proto jsou tak důležité různé lovecké hry, kdy kočce házíte myšku, hrajete si s mávátkem nebo udicí, laserovým ukazovátkem, tkaničkou apod. Kočka tak uspokojí svůj lovecký pud a její kořistí nebudou vaše ruce nebo lýtka. Každý den si proto s kočkou aspoň půl hodiny hrajte, aby byla spokojená. Vymýšlejte různé typy her, můžete jí koupit nebo vytvořit interaktivní hračku, při které musí zapojit inteligenci i šikovnost. V domácnosti nesmí chybět ani škrabadlo nebo šplhací strom, kde kočka uspokojí své škrabací a šplhací choutky. Velkou výhodu mají dvě kočky - parťačky, které si spolu mohou v době vaší nepřítomnosti hrát. Ve vašem denním programu nesmí chybět čas vyhrazený na mazlení. Kočka si většinou umí velmi dobře „říct“, že by chtěla pohladit. Respektuje i to, když zrovna nemá na něžnosti náladu. Vynucené mazlení nedělá dobrotu. Kočka má ráda i povídání, proto na ni vlídně promlouvejte, sem tam ji podrbejte pod bradou nebo u kořene ocasu, kde to má tak ráda. Kočka prostě potřebu vědět, že si jí všímáte, pak bude spokojená. 

Venkovní kočky jsou méně náročné
Je pravda, že u venkovních koček se snižuje množství času stráveného úklidem, ale zase hrozí větší riziko úrazů a častější návštěvy veterináře. I s venkovní kočkou si hrajte a věnujte jí čas. I když má k dispozici zahradu a větší část dne se dokáže sama zabavit lovem myší, šplháním po stromech a pozorováním hmyzu, neznamená to, že by nepotřebovala vaši lásku a pozornost. Kromě pravidelného krmení si najděte čas i na hry a hlazení. Vyplatí se to. Kočka bude vědět, že u vás je doma a nebude si hledat náhradní rodinu, která na ni má víc času. 

Foto: piqsels.com