22.02.21 Život s kočkou

I s kočkou můžete hrát čichací hry

Čichací hry jsou oblíbené u psů, ale ani vaše kočičí kamarádky jimi nepohrdnou. Kočky mají totiž několikanásobně lepší čich než lidé, takže vůně pamlsku je láká k nejrůznějším zábavným aktivitám. 

Připravte pro svého mazlíčka hry, které budou podporovat rozvoj jeho čichových schopností, navíc se mu zlepší i schopnost koncentrace. Můžete využít buď kupovanou interaktivní hračku, nebo doma vyrobenou skrýš. Například dřevěnou desku, ve které je několik prohlubní, do kterých schováte pamlsek. Otvory zakryjte kalíšky. Kočka musí každou jamku očichat a zjistit, kde se skrývá dobrota, pak shodí klobouček a pochutná si na pamlsku. 

Náš tip:
Hračka Cat Activity Fun Board - zábavné hřiště  
Skládá se z pěti rozdílných modulů, přičemž každý z nich představuje pro kočku nový úkol:
1 baňkový modul: zde se cvičí hmat a čich. Kočka musí určit, kde se nachází otvor v průhledné baňce a vylovit z ní pamlsek.
2 kolíkový modul: ostrý zrak a strategické dovednosti pomohou kočce dostat se k pamlskům mezi kolíky. 
3 kolejnicový modul: tento modul je obzvlášť vhodný pro starší kočky nebo kočky s omezenou hybností. S trocho šikovnosti se naučí posunout pamlsek z kolejí tak, aby jej mohly vytáhnout. 
4 modul pro šikovné jazýčky: zde musí Vaše kočka dokázat, že má šikovný jazýček, aby se dostala k tekutým pamlskům, nebo vodě v malých čtvercových prohlubních. Tento modul je zajímavý pro kočky s poškozeným zrakem či jiným postižením. 
5 tunelová část: po opatrném plížení a sledování může kočička lovit v tunelu schovanou hračku nebo pamlsek.

Míč na pamlsky
Zdroj zábavy představují i míče na pamlsky, kde nastavitelný otvor umožňuje regulovat množství vypadávání krmiva. Hračka trénuje dovednost a postřeh. Kočka se k chutným dobrotám dostane, když tlapkou nebo špičkou nosu míček kutálí. Když se otvor dotkne země, vypadne několik pamlsků nebo granulí. Míče na pamlsky jsou oblíbené i u psů, ale kočky mají rády změnu, proto je dobré hračky vždy po nějaké době schovat, obměnit a vytáhnout zase za čas. 

Pamlsková pyramida
Pokud se vám nechce investovat do nákupu hraček, můžete si je vyrobit. Budete potřebovat ruličky od toaletního papíru nebo třeba plato od vajíček. Z ruliček od toaletního papíru sestavte pyramidu, kterou zalepte. Dovnitř umístěte pamlsky. Do některých ruliček můžete po stranách udělat díru a velký otvor zalepit lepicí páskou. Až kočku začne nudit vytahování pamlsku tlapkou, můžete ruličku včetně pamlsků někam ukrýt, například do krabice od bot, nebo ji pověsit na silnější šňůru. Na internetu najdete řadu návodů, jak hračky vyrobit. Inspirovat se můžete např. zde: https://www.caticles.com/diy-toilet-paper-roll-toys-for-cats/

Zdroj: Renate Jonesová, Kočky síla a elegance, Knižní klub, 2012
Fotka od JackieLou DL z Pixabay