Jak bojovat s kočičí nadváhou?
O škodlivých důsledcích obezity se nemusíme dlouze rozepisovat. Kočka se však do tvaru koule nezmění za noc. Kilům navíc předchází nezdravá výživa a nedostatek pohybu trvající měsíce, někdy i roky.
Pohlavní hormony ovlivňují metabolismus. Když je těchto hormonů nedostatek, například po kastraci nebo v pokročilejším věku, mnohé kočky ztloustnou. Nejlepším řešením je proto prevence. Pravidelně kontrolujte hmotnost vašeho mazlíčka a včas reagujte, jakmile začne váha stoupat. Čím méně přebytečných kilogramů musí zvíře nosit, tím jednodušší je vrátit se k normálu.
Je to nadváha?
Možná přemýšlíte nad tím, jestli je to ještě zdravá „zavalitost“, nebo už nadváha. Kočka s normální váhou má snadno hmatatelná žebra, která jsou pokryta jen jemnou vrstvou tuku. Při pohledu z vrchu je viditelný pas a také kyčle můžete dobře nahmatat. Obézní kočka nemá vidět pas a žebra jdou špatně nahmatat. Při pohledu z boku je vidět tuk v oblasti břicha. Kočka se také hůř pohybuje, většinu času tráví poleháváním, spánkem nebo jídlem.
Vsaďte na pohyb
Kočky venkovní jen málokdy trpí obezitou, protože jsou mnohem aktivnější. Tendence k tloustnutí mají především kastrované kočky žijící v bytech. Kromě výživy se proto zaměřte i na pohyb. Kočku aktivně podněcujte k hrám. Házejte jí míček, hrajte si s kočičím mávátkem nebo laserovým ukazovátkem. Pořiďte jí
hračky stimulující lovecký pud, kočičí strom, různé interaktivní hračky. Někdy pomáhá chovat více koček pohromadě, kdy se zvířata díky honičkám vzájemně podporují v aktivním pohybu (ale vždy zohledněte povahu kočky, některé kočky nové zvíře nesnesou). Dejte ale pozor, pokud má vaše kočka zdravotní problémy s pohybovým aparátem nebo opravdu velkou nadváhu, pak s pohybem začínejte pozvolna. Zpočátku stačí ležící kočku škádlit tak, aby se mohla za hračkou otáčet nebo ji lovit na krátké vzdálenosti po podlaze.
Vyberte vhodné krmivo
Obezitě jde předcházet vhodnou potravou a kontrolovaným podáváním pamlsků. Možná kočka dostává v krmivu víc kalorií, než je schopná využít. Ověřte si, jestli jí nedáváte příliš velké porce nebo to nepřeháníte s různými pochutinami na „přilepšenou“. Dodržujte dávkování uvedené na obalu krmiva (výrobci granulí často nabízí odměrku k jednoduchému dávkování). Jestliže dodržujete doporučené množství a kočka stejně tloustne, přejděte na kaloricky chudší krmivo. Ale pozor, přechod provádějte postupně, vyhraďte si na to aspoň týden času. Ještě než kočce nasadíte dietu, poraďte se s veterinářem, který vám řekne, jaká hmotnost je ideální. A poradí vám i s výběrem vhodného typu krmiva.
Redukční dieta
Dietu nasaďte kočce na základě doporučení od veterináře. Prosté snížení množství přijaté potravy totiž může vést k tomu, že kočka nebude mít dostatek některých důležitých složek. Redukční dieta by se měla zaměřit nejen na snížení množství kalorií, které kočka přijímá, ale i zasycení a zvládání pocitu hladu. A samozřejmě by měla obsahovat vyvážený poměr všech živin. Na trhu je k dostání spousta krmiv vhodných pro
kastrované kočky nebo kočky s nadváhou. Krmiva nesou označení
sterelized, light, low calories, weight control atd. Vyrábí se i řada speciálních
veterinárních diet. Dbejte na to, aby úbytek hmotnosti probíhal pomalu. Ideální je 0,5 – 1% z původní váhy za týden. Veterinář vám jistě poradí s ideální mírou redukce hmotnosti.
Další opatření
Pokud chováte víc koček a jedna je výrazně tlustší, pozorujte jejich zvyklosti. Může se stát, že odhalíte, že tlustá kočka dojídá ostatním zbytky krmiva. V tom případě je musíte odstranit po každém krmení, aby se kočka s nadváhou nemohla „dojídat“. I když máte obézního jedináčka, neměl by mít ke krmivu neustálý přístup. Krmení podávejte vždy jen ve stanovených časech, například 3x denně na 20 minut. K dostání jsou dávkovače s časovačem nebo kontrolovaným množstvím krmení. Rozmístěte po domácnosti na různá místa misky s čerstvou vodou. Kočka tak bude víc pít, což podpoří i její trávení.
Fotka od Mary Pahlke z Pixabay