17.10.15 Život s kočkou

Jak kočku zbavit stresu?

 Je vaše kočička někdy smutná? Trpí nechutenstvím, bolestmi či jinými symptomy a přitom ji veterinář prohlédl a žádnou příčinu/nemoc nenašel? Nebo se léčí, ale symptomy se stále vracejí? Přestala vám chodit na bedýnku a čůrá na křeslo? Máte více mazlíčků, kteří mezi sebou vedou boje? Příčinou může být stres.

 

Všechny kočičky mají bohaté emocionální prožívání. Typické je pro ně, že rozdávají lásku a radost ze života. Ale i kočky mohou být někdy smutné, rozmrzelé a letargické. I na ně totiž, stejně jako na nás, působí stres. Pro naše domácí mazlíčky je navíc typické, že ať chceme nebo nechceme, přebírají na sebe náš stres, doslova ho do sebe nasávají. Dlouhodobý stres se ukládá a jednoho dne se projeví jako fyzické nebo emocionální problémy.

Kdo pomůže?


1/ Psycholog pro zvířata
Tento obor se v ČR zatím nikde nevyučuje. V USA jde o tříleté univerzitní studium (doporučuje se však pěti až osmileté studium). Jde o zcela nový obor, absolventů je na světě zatím jen několik. Práci psychologa pro zvířata může na slušné úrovni zastat zkušený chovatel nebo majitel útulku, který za dlouhé roky života a práce se zvířaty nejen odpozoroval, ale i řešil spousty traumatických situací, které přináší každodenní život. Takovým kočičím psychologem bez diplomu je bezesporu paní Tauberová z kočičího útulku „Mňau-SOS“ v Chocni. Pozor. Jen zkušenost nestačí. Nejdůležitější je láska a úcta ke zvířatům. A především nezištnost.


2/ Specialista na komunikaci se zvířaty
Zvířata se mezi sebou dorozumívají hlasem, gesty, ale i telepaticky. Telepatická komunikace je vlastní i nám lidem, ale užíváme ji málo, protože jsme se od dětství učili spoléhat na komunikaci verbální. Neverbální, v tomto případě telepatickou komunikaci, je zapotřebí trénovat a někdo má od přírody větší talent než jiný. U nás je tato profese prozatím málo málo známa. Ve světě je více rozšířená a využívají ji i majitelé domácích mazlíčků. Někteří specialisté dokáží dokonce najít ztracené zvíře. Odborník na komunikaci se zvířaty umí řeč zvířat a prostřednictvím telepatické neverbální komunikace můžete vést dokonce rozhovor s vaší kočičkou. Pokud ovšem bude chtít mluvit. Tak se můžete dozvědět, proč je vaše kočička smutná nebo proč čůrá po bytě namísto do bedýnky.

Příklad z praxe:
Kočička začala čůrat své milující majitelce do postele. Specialistka na komunikaci slečnu navštívila doma. Kočka byla uražená a vnitřně vystrašená. Nesnášela přítomnost nového přítele své majitelky, a proto čůrala do postele, aby vypudila jeho pach z místa, kde občasně lehával.


3/ Kineziolog specializovaný na práci se zvířaty
Kineziologie určuje diagnózu pomocí svalového testu. Test lze provádět buď přímo na zvířeti, například na svalu ucha. Pohodlnější způsob však pro zvíře představuje metoda práce s majitelem či člověkem, který se o zvíře stará a k němuž má zvíře citovou vazbu. Tento člověk je prostředníkem, přes něhož kineziolog provede test a definuje zdroj stresu. Kineziolog se jemným tlakem dotýká obou paží prostředníka těsně nad zápěstím. Oslabení svalu oznamuje stres. Silný sval, tedy paže při doteku nepovolí, je znamením stoprocentního zdraví. Jakmile kineziolog definuje zdroj stresu, má k dispozici širokou škálu léčebných metod, například aromaterapii, akupresuru, Bachovy esence (výtažky z bylin), colorterapii (léčbu barvou), harmonizaci čaker a další. Může doporučit vhodnou stravu nebo užívání vitamínů či minerálů, pokud se při testu prokáže jejich nedostatek. Někdy terapii podstoupí oba, jak zvíře, tak i prostředník, neboť zdravotní stav obou může být klíčem ke zdraví zvířete.

Příklad z praxe:
Stará paní se ujala zatoulaného koťátka. Noční aktivita koťátka ji velmi trápila – kotě poškrábalo nábytek, rozhazovalo urovnané papíry a vyskakovalo své spící paničce na hruď…Kotě také několikrát za den, v nestřeženém okamžiku, vběhlo do koupelny a vyrolovalo celý toaletní papír. Posteskla si, že je to příliš škody na její malý důchod. Když s ním paní přišla do poradny, maličké koťátko vyskočilo z krabice a lítalo jak šílené po místnosti. „Takto je to celou noc“, posteskla si paní. Po kineziologickém sezení sedělo kotě staré dámě spokojeně a klidně na klíně. Jaký byl způsob léčby? Harmonizaci čaker a afirmace opakované nahlas tak, aby je koťátko slyšelo. Toto malé koťátko se ocitlo příliš brzy bez své kočičí maminky, proto kineziolog navíc doporučil, aby paní nosila doma po několik dní koťátko v šátku na hrudi (jako se nosí malé děti). A když půjde pryč z domu, aby nechala hrát klidnou hudbu. To proto, aby se necítilo samo. Výsledek se dostavil. Koťátko přestalo ničit, na co přišlo, a v noci klidně spalo.


4/ Bachovy essence
Jedná se o výtažky z rostlin a bylin. Na jemnohmotné úrovni odblokovávají stres, který si zvířátka ukládají. Kapky, které užívají zvířátka vnitřně (1-3 kapky) zapůsobí do 20-ti minut, nemají žádné vedlejší účinky. Mohou se podávat i dlouhodobě. Jedna lahvička vydrží dlouhé měsíce i roky (viz tabulka).

Kam se obrátit?

V.I.S.T.A “Organizace pro nevidomé a slabozraké a asistenční a terapeutická zvířata”
- ze svého seznamu doporučí osvědčeného kineziologa, specialistu na komunikaci a Bachovy essence
E-mail: vistakanc@gmail.com
Tel: 465 - 32 – 52 - 92