22.06.20 Výchova a výcvik

Jak naučit psa poslouchat? Odměňujte a chvalte.

Na své čtyřnohé parťáky nedají majitelé psů dopustit. Všichni je milují, hýčkají a chtějí pro ně to nejlepší. Pak se ale diví, že jsou mnohdy rozmazlení a neposlouchají povely. Co s tím dělat? Důležité je věnovat psovi dostatek času a pokusit se odstranit chyby ve výchově. Jak na to, poradí cvičitelka agility Aneta Grygarová.

S lehčím výcvikem, socializací a seznamováním byste měli začít hned, jakmile si nového člena přivezete domů. Pejsek si tak rychle zvykne na pravidla a všechny členy nové domácnosti. Pro pořádek je pak správné určit jednoho z rodiny, kdo bude pánem a bude pejska primárně krmit a trénovat. Pokud s vaším mazlíčkem nechcete chodit na cvičák, některé základní povely, jako například zastavení na chodníku, nošení hraček do ruky či netahání za vodítko, s ním můžete cvičit sami. „V případě domácího cvičení bych byla ale velmi obezřetná, zvlášť pokud jste začátečník, neboť při něm nevidíte sami sebe tak, jak vás vidí trenér,“ vysvětluje Aneta Grygarová, ambasadorka značky Fitmin a cvičitelka agility, dále zmiňuje: „Nezapomínejte na to, že každý pes má jiné povahové rysy, a proto neexistuje úplně přesný návod, jak se psem pracovat, který by fungoval na každého stejně. Obecně byste neměli na věci jít násilím a vždy pozorovat signály, kterými pes dává najevo, jak se právě cítí.“ Důležitá pak je i samotná socializace, kdy si pejsek navyká na nové zvuky, dopravní prostředky, davy lidí, ostatní zvířata atd. U této fáze musíte být velice trpělivý a na psa netlačit, aby si na všechny okolní stimuly mohl zvyknout. 

Pozornost a první krůčky ke správnému povelu
Každý ruch venku je pro psího mazlíčka jiný, a proto když vidíte, že ho venku zajímá cokoliv jiného více než vy, je potřeba upoutat jeho pozornost. Jestliže procházíte rušným okolím, se psem si hrajte, chvalte ho, aby se tak soustředil jen na vás. „Každému chovateli doporučuji začínat se základními povely na méně rušném místě, kde vás pes jasně slyší. Ke správně provedenému cviku si můžete pomoci například oblíbenu hračkou či pamlskem. Nikdy však mazlíčka necvičte moc dlouho, aby se zvládl soustředit,“ radí Aneta a dodává: „S cvičením pozornosti u psa se to má tak, že pokud chcete, aby šel pejsek za vámi, nejdříve ho oslovte a přivolejte ho až v momentě, když se k vám otočí. Povel „ke mně“ by měl přijít až když víte, že pejsek běží správným směrem.“ 
Nejjednodušší metoda, jak naučit povel, je navádění psa pomocí pamlsku do pozice, kterou po něm požadujete. „Ze začátku je dobré pejska odměnit za každý správný pokus, postupně ho však učte, že pro odměnu musí udělat více povelů najednou. Naučíte ho tak trpělivosti a on se nebude dožadovat odměny za každý splněný úkon,“ prozrazuje svojí výchovnou a cvičební metodu Aneta Grygarová. 

Slušné chování je základ správně vychovaného psa
Důležitou součástí vztahu mezi páníčkem a psem je jeho výchova a slušné chování. Každý chovatel jistě někdy řešil problém se značkováním u psů v domě. Pokud váš pejsek neustále vykonává potřebu doma, chvalte ho vždy, jakmile se vyvenčí venku. Když se „nehoda“ stane doma, určitě psa fyzicky netrestejte, ale v žádném případě ho neodměňujte a maximálně ho pokárejte, aby věděl, že to, co udělal, je špatné. Takto si spojí, že odměna přijde pouze tehdy, když potřebu vykoná venku. Pokud tato metoda nepomáhá, je důležité, abyste zjistili příčinu, kterou může být např. i zdravotní stav. 
Důležitým mezníkem, který je potřeba zařadit do socializace, je cestování v MHD. Abyste zabránili problémům, které mohou v autobuse nebo tramvaji nastat, nechte vašeho mazlíčka, ať si v klidu na všechny ruchy zvykne. Netlačte na něj, dejte mu prostor a také ho během cesty chvalte. Košík cvičně nasazujte už doma, aby si na něj pejsek zvykl a nebyl při jízdě v MHD pod ještě větším tlakem. 
Problémem může být i štěkání. Na všechno a na všechny, což dráždí nejen okolí, ale i vás. Pes si štěkáním leckdy vynucuje pozornost a čím déle ho v tom podporujete, tím hůře se to pak odbourává. Jde tedy o to, aby pes vždy nedostal vše, kvůli čemu tak neomaleně štěká. „Doporučuji se v případě přílišného štěkotu k pejskovi otočit zády a nevěnovat mu pozornost. Pokud to nepomáhá, pak bych zvýšila hlas a oslovila ho jménem nebo povelem: Ticho! Pokud mazlíček štěká na každého kolemjdoucího, který projde kolem vašeho domu nebo bytu, naučte ho chodit „na místo“, kde je jeho úkolem uklidnit se,“ říká Aneta. Nezapomeňte  pochválit psa za uposlechnutí a za to, že neštěká. 

Nejčastější chyby během domácího výcviku
Při domácím výcviku si dejte vždy pozor, aby netrval příliš dlouho. S pejskem neustále komunikujte, avšak dbejte na to, aby nedocházelo ke zbytečnému peskování, přílišné provokaci pamlskem/hračkou či cukání za vodítko. Velký pozor si dejte, abyste pejska neodloučili či zcela neizolovali od ostatních. „Pes by se měl těšit na práci s vámi, ale nemělo by to znamenat, že se s kolemjdoucími nikdy nesmí potkat. Poznávání je pro něho velmi důležité a formuje to jeho chování a osobnost,“ upřesňuje, jak nejlépe pracovat se psem Aneta Grygarová.

Odměny a tresty
Pokud chcete, aby odměna vašemu čtyřnohému miláčkovi udělala opravdovou radost, musíte zjistit, zda má radši pamlsky, nebo hračky. Anebo je můžete střídat. Pokud ale využíváte pamlsky, dávejte pozor na překrmování a vždy upravujte krmnou dávku podle toho, kolik odměn už pes přes den dostal. Co se týče trestů, nejlepší je se jim vyhnout úplně. Pokud přece jen na trest dojde, dejte pejskovi najevo, že provedl něco špatně. Aneta je však zastánce toto názoru, aby vaše zloba netrvala moc dlouho, protože váš mazlíček už pak neví, proč se stále zlobíte. Nevíte, jakou dobrotou zvolit při výcviku vašeho psa? Aneta při výcviku využívá například Fitmin Purity Semimoist Rabbit & Lamb Rice poloměkké granule. Skvělou volbou mohou být také Fitmin Purity Snax, které jsou ručně vyráběné z čerstvého masa, jsou 100 % přírodní a obsahují bylinky, které mají blahodárný účinek na psí organismus.