12.02.17 Život s kočkou

Jak pečovat o zoubky u kočičích miminek?

Pořídili jste si koťátko? Jistě chcete, aby bylo zdravé a nic mu nechybělo. Kromě správného krmení a nezbytného očkování byste měli věnovat pozornost i jeho tlamičce. Právě rostoucí zoubky dokážou potrápit a znepříjemnit život nejen vaší kočce, ale i vám.

 

Většinou výměna zubů proběhne sama a bez problémů. Obecně platí, že byste do ní neměli zasahovat, ale v některých případech je to nutné. Zuby totiž vyrůstají vedle mléčných, které vypadnou až poté, co vyrostou zuby trvalé. Může se stát, že některý mléčný zoubek uvízne v dásni a trvalý nevyroste správně. Pokud si všimnete problému, navštivte veterináře, který si s ním už poradí.

Na co se připravit?

První zoubky začnou kaťatům růst ve třech týdnech a vypadávat začnou ve 4. měsíci života. Kompletně přezubené by mělo být kotě v půl roce. Během přezubování může být kotě unavené a náladové – podobně jako děti, kterým se prořezávají první zuby.

Aby se kotě zbavilo nepříjemného tlaku, může začít okusovat hračky nebo nábytek. Nejlépe uděláte, když mu pořídíte hračky z měkké gumy. Předejdete tím jednak nepořádku, poškození vybavení bytu a jednak kotě ochráníte před zraněním.

Během přezubování krmte kotě měkkou stravou – podávejte mu konzervy a kapsičky. Je běžné, že kotě nejí, někdy se může objevit i zvýšená teplota. Charakteristický je zápach z tlamičky. Určitě v takovém případě navštivte veterináře, protože zánět se musí přeléčit. Pro lepší hojení můžete potírat dásně přípravkem s kyselinou hyaluronovou.

Kdy začít s čištěním zubů?

Časem se začne kočce v tlamě hromadit zubní kámen, je tedy důležité zoubky pravidelně čistit. Právě u malých koťat je dobré začít s čištěním. Kotě si zvykne na to, že mu otevíráte tlamičku a že mu čistíte zuby. Pořiďte speciální kočičí pastu, která mu bude chutnat, a s veterinářem vyberte vhodný kartáček.

Zpočátku zvykejte kotě na čištění tak, že umístíte prsty do jeho tlamičky, jemně mu přidržte tlamičku otevřenou a otírejte mu zoubky. Pak ho zvykněte na kartáček – zkuste ho namočit ve šťávě z tuňáka. Jakmile se na to kotě začne těšit, začněte používat zubní pastu pro kočky. S kartáčkem pracujte jemně a příliš netlačte – mohlo by dojít k poškození dásní. Pokud si všimnete, že kotěti dásně krvácí, ošetřete je přípravkem na hojení dásní.

Pravidelné čištění zubů od kotěcího věku ochrání vaši kočku před problémy s vypadáváním zubů a záněty dásní v dospělosti. Navíc kočka bude zvyklá na to, že jí prohlížíte tlamičku, takže si usnadníte práci s podáváním léků.

Některé kočky si na čištění zubů bohužel nezvyknou nikdy. V takových případech je na místě použití tzv. pasivních prostředků jako jsou speciálně upravená krmiva se zvýšenou schopností obrušování a dentální pamlsky, které lze do určité míry přirovnat ke zvířecím žvýkačkám.