Všechny kočky by měly mít možnost pravidelně si hrát. Ty venkovní mají svým životním stylem, kdy lezou po stromech a chytají myši, o zábavu postaráno. Ale bytové bývají často znuděné a některé o hru ani nejeví zájem. Přitom zvíře si během hry protáhne tělo a procvičí mozek. Společná hra s člověkem také pomáhá budovat důvěru a navozuje pocity pohody. Proto využijte současné karantény, kdy hodně času trávíte doma a dopřejte svému mazlíčkovi trochu zábavy. Protože kdo si hraje, nezlobí...
Vyberte správné hračky
Kočky mají různé preference na texturu, velikost i tvar hraček. Některé upřednostňují obyčejné věci, jako jsou sisalové myšky a plyšové míčky, jiné nedají dopustit na kočičí hřiště. Snad všechny mají rády kočičí mávátka. Abyste zjistili, čemu vaše čtyřnohá kamarádka dává přednost, budete muset otestovat různé typy hraček. Než najdete ty „pravé“, možná to chvíli potrvá. A třeba zjistíte, že kočka si nejraději hraje s doma vytvořenými hračkami (jednoduché hlavolamy se dají vyrobit třeba z ruliček od toaletního papíru). Abyste kočku motivovali k pohybu, pořiďte si laserové ukazovátko.
Vytvořte skrýše
Kočka loví důmyslně. Nejprve se nenápadně přiblíží ke kořisti a vyčkává, než bleskově zaútočí. Bytové kočce se jistě zalíbí, když jí doma vytvoříte různé skrýše. Mohou to být papírové krabice, otevřené papírové tašky, kočičí tunely... Pokud je kočka plachá nebo má strach, pomůže jí skrýš cítit se lépe. Když je ukrytá a číhá, začnete před skrýší pohybovat hračkou na provázku. Uvidíte, že na lákavou návnadu zabere.
Staňte se součástí hry
Interaktivní hry jsou pro kočky obzvlášť zábavné. Použijte hračku typu rybářský prut, myš na udici. Mezi vaší rukou a zuby je bezpečná vzdálenost, takže i „plašanka“ se nemusí bát přiblížit se. Věnujte pozornost tomu, jak pohybujete hračkou. Chvíli hračkou kývejte a chvíli ji nechte v klidu. Pohybujte s ní přes zorné pole kočky nebo mimo něj, naopak se vyvarujte prudkých pohybů směrem ke kočce, aby se kořist nezměnila v soupeře.
Podpořte kočičí zvědavost
Nenechávejte všechny hračky kočce k dispozici na jednom místě. Naopak je strategicky umístěte, abyste probudili u kočky zvědavost a průzkumnické choutky. Myš nastražte pod pohovku tak, aby jí čouhal jen ocas, na kliku u dveří zavěste provázek, papírovou tašku položte na bok a dovnitř ukryjte plyšáka, do krabice vyřezejte otvory a ukryjte tam pinpogový míček apod.
Pomozte si bylinkami
Můžete si koupit nebo vyrobit hračky, které jsou naplněné lákavými bylinkami. Ne všechny kočky ale reagují na catnip (šantu kočičí), některé upřednostňují kozlík lékařský. Proto nejprve musíte zjistit, jestli je vaše kočka šantová, nebo kozlíková. Nasušené bylinky můžete nasypat na podlahu nebo přímo na hračky, aby je kočka mohla lízat a očichávat. Výhodou je, když máte zahrádku a můžete si rostlinky sami vypěstovat.
Využijte toho, že je kočka mlsná
Základním konceptem je, že kočka musí nějakým způsobem manipulovat s hračkou, aby získala odměnu. Můžete pořídit klasický míček na pamlsky, nebo do plastové lahve udělat otvory a naplnit ji pamlsky. Tím, že kočka s hračkou pohybuje, pravidelně vypadávají chutné odměny.
Nevzdávejte se
Kočku do hry nesmíte nutit. Někdy má prostě větší chuť na mazlení nebo odpočinek, proto to respektujte. Nevzdávejte se při hledání správného typu hračky a správné techniky hraní. Každá kočka by měla zažít radost z hraní. Ale pokud váš mazlíček najednou ztratil chuť do hry, i když dřív si hrál s nadšením, nechte ho pro jistotu prohlédnout veterinářem, aby se vyloučili zdravotní obtíže.
Fotka od photochur z Pixabay
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.