Nedá se přesně říct, kolik by měla kočka vážit. Hmotnost je velmi individuální záležitost, musí se brát v úvahu genetické předpoklady a tělesná konstituce, protože mezi plemeny existují velké rozdíly. Obecně by zvíře nemělo být moc hubené ani tlusté, což se hodnotí spíš vizuálně a pohmatem, než vážením.
Říká se, že kočka má ideální proporce, když je při pohledu shora přibližně stejně široká. Příliš hubená kočka má viditelná žebra, vystupující páteř a propadlé břicho, kočka se sklonem k tloustnutí má naopak břicho viditelně širší než hrudník. U dlouhosrstých koček to však může být problém odhadnout. Při posuzování je proto důležité, zda lze nahmatat žebra a páteř, to je ukazatel, že zvíře má zdravou hmotnost. Pokud máte podezření o nadváze, je dobré obrátit se na veterináře, který kočku zhodnotí a případně poradí vhodnou dietu. Většina koček více přibírá na podzim, kdy si vytváří tukové zásoby na zimu, na jaře a v létě kočky spíš hubnou. Výrazněji to lze pozorovat u venkovních zvířat a taky u nevykastrovaných jedinců. U kastrátů, zvláště bytových, je nutné příjem krmiva a sklony k tloustnutí více hlídat. V případě nadváhy eliminovat pamlsky a zařadit do programu víc her, při kterých se kočka „vylítá“.
Podváha - Na žebrech, hřbetě a bocích nemá kočka skoro žádný tuk nebo je ho tam velmi málo. Břicho je vtažené a za hrudním košem je jasně viditelná prohlubeň.
Ideální váha - Žebra můžete nahmatat přes slabou vrstvu tuku, za hrudním košem je patrné menší zúžení. Břicho pokrývá malá vrstva tuku.
Nadváha - Žebra a hřbet nelze nahmatat, skrývají se pod silnou vrstvou tuku. Na břiše je patrný tukový polštář, pas za hrudním košem není znatelný.
Foto: pixabay.com
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.