20.10.16 Zdraví a nemoci

Jak poznat, že kočku bolí zuby?

I kdyby kočka uměla mluvit, tak vám stejně neřekne: „Hele, bolí mě zuby, vezmi mě k zubaři“. Kočka je od přírody predátor a jako takový nedá bolest znát. Je tedy na vás, abyste poznali, že s ní není něco v pořádku.

 

Kočka, která trpí bolestí, změní svoje chování. Právě pozorování změn v jejích návycích vám může včas napovědět, že ji něco trápí. Nemyslete si, že včas poznáte, že jí něco schází, protože přestane žrát. Když přestane zvíře přijímat potravu, bývá už nemoc hodně pokročilá.

Čeho si tedy všímat?

Nemocná kočka bude více odpočívat a stranit se ostatních členů rodiny, nebo se naopak bude více mazlit. Normálně klidná micka se leckdy promění v útočný postrach domácnosti. V některých případech může bolest vyvolat stresovou reakci, takže začne dělat loužičky mimo kočičí záchod. Nepodceňujte však ani zápach z tlamičky, který onemocnění obvykle doprovází.

Při jídle kočka začne vybírat menší kousky potravy a začne hltat. Může se pokoušet packou poškrábat uvnitř tlamičky nebo si odírat stranu tlamičky o zem. Přitom si může tlamičku poranit, drobné krvácivé ranky ošetřete přípravkem pro urychlení hojení dásní, který pomůže snazší rekonvalescenci.

Domácí vyšetření vám napoví víc

Nespoléhejte však na vnější projevy nemoci – těch si nemusíte hned všimnout a kočka pak bude zbytečně trpět. Lépe uděláte, když budete vaší číče pravidelně prohlížet tlamičku. Během mazlení jí opatrně zvedněte pysky a zkontrolujte dásně a zuby. Pro jistotu můžete kočce po dásních jemně přejet navlhčenou vatičkou, kočka vám dá sama najevo, že to bolí – začne cukat bradičkou.

Správně by měly být zuby bez zubního kamene a dásně by měly být zdravě růžové. Pokud bude mít dásně zarudlé nebo bude na vatičce krev, nepouštějte se do léčby sami, ale navštivte veterináře, který určí diagnózu a zahájí léčbu.

Červené dásně u koček většinou ukazují na zánět dásní, ale mohou souviset i s dalšími onemocněními (kaudální stomatitida, parodontitida koček, resorpční léze či nádory v ústní dutině). Právě z tohoto důvodu je nutné kvalitní veterinární vyšetření.

Je možné, že se nevyhnete odstranění zubního kamene nebo jinému chirurgickému zákroku. Pro urychlení léčby můžete kočce dásně potírat přípravkem s obsahem kyseliny hyaluronové.

Co můžete udělat doma?

Kromě pravidelné kontroly kočičí tlamičky a všímání si změn v chování kočky, jí můžete pomoci i jinak – čistěte jí zoubky. Pokud budete věnovat její tlamičce dostatečnou péči, můžete se vyhnout řadě problémů.