Máte podezření, že vašeho kočičího miláčka něco trápí? Může být ve stresu například z nového člena domácnosti, nebo mu jednoduše není dobře fyzicky. Jaké jsou nejčastější projevy stresu?
Kočka je zdomácnělé zvíře, kterému však zůstalo mnoho zděděných instinktů od předků, kteří kdysi žili ve volné přírodě. To je zřejmě důvodem, proč i ty sebelepší podmínky, které jim v bytě vytvoříme, jsou pro ně do jisté míry nepřirozené a kočka se pak s nimi musí určitým způsobem sama vyrovnávat. Přirozené řešení jejích vnitřních konfliktů (útěk, agrese ze strachu) bývá ovšem v prostorově menším prostředí omezeno, takže se sužovaná kočičí psychika občas uchyluje k náhradním řešením. Klasickým projevem stresu je vyměšování mimo toaletu. Jednoduchou a snadno odstranitelnou příčinou může být špinavé stelivo nebo nevhodné umístění kočičí toalety. Kočky mají rády klidná místa a také platí pravidlo, že jedna kočka by měla mít dva záchody. Další příčinou může být nějaká změna v obvyklém prostředí nebo rutině – noví členové domácnosti (dítě, pes, druhá kočka, nový partner), stěhování, nebo jen přestěhovaný nábytek aj. V úvahu přichází také rušení kočičího klidu dětmi, psem, rekonstrukcí. Obvyklý je i protest, když jsme například nevzali kočku do ložnice, přestože na to byla zvyklá, zamezili jsme jí v přístupu do nějaké místnosti, kam dříve směla apod. Někdy není jednoduché odhalit přesnou příčinu toho, proč se kočka cítí nepohodlně nebo ve stresu. Jestliže však netrpí nějakou nemocí, měli bychom se příčiny změny jejího chování nakonec dopátrat.
Mezi další projevy stresu patří ničení bytového zařízení, vykusování srsti, okusování špičky ocasu, požírání textilií (zejména vlny), agresivita, odmítání potravy, omezení pohybové aktivity, zalézání do úkrytu (a odmítání jeho opuštění). Dále pak bojácnost a deprese.
Mezi nejvíce stresující moment se řadí také nedůslednost ve výchově, kdy je kočce nějaká činnost jednou dovolena a podruhé zakázána. Rovněž fyzické tresty jsou velmi stresující, proto se jim úplně vyhněte. Co možná občas platí na psy, s tím u koček nepochodíte.
Dalším důvodem stresu může být „obyčejná“ nuda. Proto je tak výhodné, pokud si pořídíme rovnou dvě koťátka, která jsou na sebe zvyklá. Krásně se zabaví a na nějakou nudu nezbude čas. Přinesení nové kočky k dospělému jedinci, který byl zvyklý na svou samotu, je mnohdy problematické. Záleží na povaze obou zúčastněných. Někdy je z toho přátelství na život a na smrt, jindy je tomu právě naopak a kočky se nikdy nesžijí. Další možností, jak zamezit nudě, je vymyslet kočce doma nejrůznější zábavné hry, kdy jí schováváte pamlsky do různých úkrytů, pořídíte jí rozličné hračky a soustavu škrabadel se šplhadly a prolézačkami. Někdy ovšem vystačí jen vaše větší pozornost, kdy si s ní hrajete třeba s pomocí kočičího mávátka či laserového ukazovátka (světýlko kočka honí), tím ji navíc podněcujete i k většímu pohybu.
Ačkoliv většinou přijdeme na příčinu stresu sami, v některých případech je vhodné obrátit se na odborníka – kočičího psychologa. Kontaktovat můžete například MVDr. Hanu Žertovou (www.hanazertova.cz)
Zdroj: Marie Říhová, Chov koček, Grada, 2007, www.grada.cz
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.