Jak přežít línání?
Některé kočky línají více, jiné méně. Vypadávání srsti je výrazné zejména u zvířat s delší srstí, ale i krátké chlupy nalepené na oblečení dokážou majitele pořádně potrápit. Co dělat, abyste z kočičích chlupů nešíleli?
Základem je pravidelná péče o srst, proto na česání zvykejte už malé kotě. Tak se z tohoto úkonu stane přirozená součást jeho života. Buďte jemní a zároveň pečliví. Nedržte kočku násilím, jinak bude při dalších pokusech protestovat. Zvláštní pozornost věnujte srsti během línání. Krátkosrstým kočkám stačí odstraňovat odumřelé chlupy zpravidla jen v tomto období. Polodlouhosrsté kočky se kartáčují alespoň jednou týdně (v období línání častěji). Perské kočky je nutné kartáčovat každý den po celý rok.
Zvolte vhodný kartáč
Česání by nemělo tahat, abyste mazlíčkovi celý proces neznechutili. Hřebeny a kartáče vybírejte podle typu srsti. Jaký typ zvolit, vám nejlépe poradí chovatel daného plemene nebo profesionál ze salonu pro zvířata. Obecně se pro krátkosrsté kočky doporučuje hustší ocelový hřeben, kartáč s přírodními štětinkami a vlhká jelenice, která uvolní mrtvé chlupy, uhladí srst a zvýší její lesk. Pro dlouhosrsté kočky se hodí řídký a hustý ocelový hřeben, kartáč s přírodními štětinkami, hřeben s rukojetí a kartáč na oddělování plstnaté srsti.
Ozdoba plemene
V případě dlouhosrstých a polodlouhosrstých koček dbejte na to, abyste nevytrhávali podsadu. Například u mainské mývalí kočky nebo norské lesní kočky myslete na to, že „kalhotky“ na zadních nohou a „límec“ na krku jsou plemenným znakem. Vyčesávejte tato místa opatrně, aby nedocházelo k vytrhávání pesíků ani podsady a srst si zachovala svůj žádoucí objem. Nejnáročnější na údržbu srsti jsou kočky perské. Bez pravidelné péče jejich srst lehce plstnatí. Je smutný pohled na peršanku plnou dredů, která musí být ostříhaná až na kůži. Pokud péči nezvládáte, nechte si poradit od profesionálů. Není na škodu jednou za čas využít služeb zvířecího salonu. Tam lze většinou koupit i profesionální kosmetiku a kartáče, které v běžných chovatelských obchodech nejsou k dostání.
Vyzrajte na bezoáry
Abyste předešli zdravotním komplikacím, pořiďte kočce
pastu proti trichobezoárům (smotky srsti). Tím zabráníte shlukování spolknutých chlupů a usnadníte jejich průchod trávicí soustavou. Pasta zabraňuje tvorbě chomáčů a podporuje přirozené čištění trávicího traktu. Její používání je vhodné zejména u dlouhosrtých zvířat, kterým hrozí v nejhorším případě až ucpání střev.
Výživa se projeví i na srsti
Kvalitní krmivo je základ a odráží se i na kvalitě srsti. Vhodně zvolené krmivo zlepšuje kvalitu srsti a její výměna proběhne rychleji. Vyzkoušet můžete například
granule PETKULT cat PROBIOTICS HAIR/skin. Receptura je zaměřena na péči o kůži, srst a zdravé trávení. Jako odměna mohou posloužit i různé
funkční pamlsky, které podporují hezkou a zdravou srst.
Vitaminové doplňky
Kočce můžete koupit i speciálně vyvinuté
doplňky stravy pro podporu a lepší kondici srsti. Jejich užívání usnadňuje sezónní línání srsti: srst bude rychleji vyměněna a nová poroste zdravá, silná a zářivá. Jako podpora zdravé kůže, bohaté a lesklé srsti se využívá i
biotin, který pozitivně ovlivňuje i rohovinu drápků.
Pozor na vážnější problém
Zatímco mírné línání srsti je zcela přirozené, nadměrná ztráta srsti může být příznakem vážnějšího problému (např. darmatofytóza). Pokud u kočky pozorujete neobvyklou ztrátu srsti nebo lysá místa, poraďte se s veterinářem.
Čisté oblečení
Chlupy se bohužel hodně lepí i na oblečení a čalouněný nábytek. Na odstranění krátkých chlupů z látkových potahů a oblečení použijte speciální kartáč nebo navlhčené gumové rukavice či žínku, efektivní je i lepivý váleček na oblečení. Šatní skříň nechávejte raději zavřenou, aby si mezi oblečením kočka neustlala. Velké lákadlo je pro kočky i koš s vypraným a vyžehleným prádlem.
Zdroje: Renate Jonesová, Kočky síla a elegance, Knižní klub, 2012
Ulrike Müllerová, Naše kočka, Vašut, 2006
Fotka od lindarczyk z Pixabay