Jak připravit psa na zimu?

Ještě tu máme podzim, ale rychle se zkracují dny a přibývá nevlídného počasí a musíme si chtě nechtě přiznat, že zima se blíží.


Každý pes je jiný, některý nejradši leží u kamen, s jiným byste bez pořádně dlouhé a svižné procházky doma nevydrželi. Zvířata ještě mají v sobě přirozené instinkty, a proto když cítí, že se blíží zima, umí se změně přizpůsobit. Některé zvířecí druhy si dokonce podle toho, jak tuhou zimu čekají, ukládají potřebné množství tuku pod kůži. Ale domestikovaný pes už je trochu choulostivější. Přechod z vyhřátého pelíšku do mrazivého počasí mu pak vůbec nedělá dobře. To, že pes je zvíře a vydrží všechno, už určitě neplatí.


Zima vás nesmí překvapit
Někdy přicházejí první mrazíky opravdu náhle. Jestli máte menšího pejska nebo dokonce štěně, které nehřeje zrovna hustý kožich, tak mu včas pořiďte obleček. Ale nejlépe funkční, aby ho před zimou opravdu ochránil. Menší plemena se pohybují blízko země a snadněji prochladnou. A stejně jako vám nedělá dobře, když v zimě jen tak někde postáváte, neměl by být bez pohybu ani váš psí parťák. Může totiž také nastydnout. „Nejlepší je aklimatizovat psa postupně. Při prvním sněhu a mrazech s ním nezůstávejte dlouho venku, to platí zejména pro krátkosrsté psy žijící v bytě. Při prvním náznaku třasu a klepání je vhodné přerušit dovádění, vzít psa do tepla a osušit ho,” radí na webu mazliccivpohybu.cz veterinář Jan Šíma. Důkladné vysušení psího kožichu je i po procházce v deštivém počasí velmi důležité.


Než napadne sníh
Před příchodem té pravé zimy se sněhem a mrazem je také dobré zvážit další vybavení pro vašeho chlupáče. Může vám oběma ušetřit spoustu trápení. A to tím spíš, pokud žijete ve městě. Psí tlapky totiž v zimě trpí nejen chladem, ale i chůzí po posolených nebo štěrkem posypaných chodnících. Ochránit je před bolestí a rozpraskáním můžou speciální botky. Díky nim se pejskům na delší chlupy na tlapkách nebude ani nabalovat sníh. Pokud botky či návleky pořizovat nechcete, doporučuje se psům polštářky na tlapkách před venčením pořádně promazat psí balzámem a po procházce opláchnout a osušit. Raději používejte jen mazání určené pro psy, kosmetika pro lidi by vašemu zvířeti nemusela zrovna prospět. Na rozpraskané polštářky se osvědčila lékařská vazelína, ta by vám ve psí lékárničce na zimu neměla chybět.


Jak na zimní jídelníček
V zimním období je dobré vsadit na co nejkvalitnější stravu. A to platí nejen pro páníčka, ale samozřejmě i pro mazlíčka. Prospěšné jsou hlavně omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, které podporují růst kvalitní srsti. Jejich dostatek a vyvážený poměr zajistí pravidelný přísun lososového oleje a najdete je třeba i v krmivu Brit Care Grain-free Salmon and Potato. Denní dávka granulí by v zimních měsících měla být o něco větší, protože pes spotřebuje více energie na to, aby se zahřál. A samozřejmostí je i v zimě neomezený přístup k misce s vodou, jen pozor na to, aby nebyla moc chladná.