12.10.09 Výchova a výcvik

Jak psa odnaučit vykonávat potřebu doma?

Máme osmiměsíčního boloňského psíka s PP. Je to celkem hodný pes, ale máme problém s venčením. Neustále dělá loužičky doma. U chovatelky byl zvyklý na noviny, my jsme jej chtěli naučit ven, ale nedaří se nám to. Byli jsme s ním i u veterináře, abychom měli jistotu, že není nachlazený, nebo zda nemá nějaký problém a díky tomu neudrží moč, ale vše je v pořádku. Zkoušeli jsme všechno, chodíme s ním dlouho venku, nevyčůrá se, ale jakmile přijdeme domů, šup, nehoda je na světě. Nejdřív jsme dle knížek psa netrestali a vždy ho po vymočení doma jen napomenuli a vynesli ven. Pak už jsme ho trestali stočenými novinami. Výsledek je ten, že se nevyčůrá před námi, ale počká, až se nikdo nedívá. Zkoušeli jsme  speciální spreje, které odpuzují psy, a stříkali jsme je na místa, kde nejčastěji čůrával (pod stolem, za křeslem...), ale on si najde místo vždy nové. Měla byste pro nás nějakou radu?


Je patrné, že psík nemá úplně zdravé sebevědomí a pravděpodobně se bojí vykonat potřebu na místě, kde se venčí ostatní psi, a tak vše zadržuje až do příchodu domů, kde se cítí jistější.  Trestem za vykonanou potřebu doma jste si způsobili to, že se pejsek bojí vykonat potřebu před Vámi.  To se musí změnit. Pes nyní musí pochopit, že vykonáním potřeby venku získá nejen pochvalu, ale i jeho oblíbenou odměnu a Vaši přízeň. Budeme vycházet z jedné podstatné skutečnosti: Čím více nehod doma, tím se proces učení čistotnosti zbytečně protahuje.

Proto pro Vašeho boloňáčka doporučuji tento postup při učení čistotnosti:

1. Vezměte si  5 dní volno, abyste se mohli zaměřit na kontinuální odbourání problému.

2. Psa noste na místa, kde se nevenčí mnoho psů, aby se necítil ohrožený na něčím teritoriu.

3. Zpočátku Vašeho psa vynášejte každé 3 hodiny ven ve dne i v noci (převážně však po napití, nakrmení, spánku nebo hře). Zvýšíte tak pravděpodobnost vyvenčení psa venku a můžete takto pozitivně podmínit žádoucí chování. Postupně čas a dobu mezi venčením protahujte.

4. Za každé vyvenčení se venku pejska pochvalte a odměňte pamlskem. Pochvalu s odměnou si načasujte tak, aby byl pes pochválen, ještě když potřebu vykonává. Chvalte, tak abyste psa nepolekali, ale ujistili ho o tom, že jste s jeho chováním spokojeni.

5. Pokud doma někde najdete vykonanou potřebu, tak už dělejte, jakoby se nic nestalo. Někteří psi si takto vynucují pozornost i když je z Vaší strany negativní.

6. Nikdy doma neuklízejte nadílku před psem! Psa zavřete do vedlejší místnosti a pak se teprve zabývejte úklidem jeho nadílky. Až vše uklidíte, tak psa vypusťte a dělejte, jakoby se nic nedělo a psa si chvíli nevšímejte.

7. Pokud jej přistihnete při činu, tak jej jen popadněte a vyneste ven, ve vašem případě na psa vůbec nemluvte ani jej nijak nekárejte.

8. Pokud se pes vyvenčí venku, tak mu dejte radostně najevo, že je ten nejúžasnější pes na světě, který právě pochopil, co se po něm chce.

9. Celkově Vám doporučuji pejska spíše pozitivně podpořit. To znamená, pokud se vám jakékoliv jeho chování líbí, tak jej pochvalte a nebojte se i pejska dobrotkou odměnit pro posílení Vašeho vzájemného vztahu.


Odpovídala Johana Polášková, bhcontrol.cz