Oči jsou jedním z nejchoulostivějších částí psího těla. Občas se v koutcích objevují ospalky nebo hleny, které je nutné šetrně odstranit. U citlivých jedinců ale nestačí voda a kousek vaty. Naopak čištění vatou se nedoporučuje, protože se může při kontaktu s kůží a srstí roztřepit a v oku zůstanou vlákna. Vhodnější je gáza.
Obyčejná vodu lze použít jednorázově, ale k dlouhodobému čištění očí je mnohem lepší používat speciální roztoky. Obyčejná voda z kohoutku totiž může dráždit spojivku a rohovku a ty pak mohou být náchylnější k infekcím. Dbejte také na to, aby do očí nezasahovaly přerůstající chlupy a nedráždily je.
Suché oko
Takzvané suché oko je způsobeno nedostatečnou tvorbou slz a vede k vysušení oka. Poškozeno může být jedno nebo obě oči. Onemocnění se může objevit v jakémkoliv věku, nejčastěji postihuje starší psy nad 7 let. Léčba patří do rukou veterináře a spočívá v podávání speciálních očních kapek. Pokud by se oko čistilo obyčejnou vodou, problém by se ještě zhoršil, protože voda by rohovku ještě víc vysušila.
Jak na správné čištění?
Používejte gázu napuštěnou sterilní oční vodou, která je určená pro psy. Veterinární přípravky jsou antiseptické a šetrné, pH je totožné s pH psích slz. Čisticí přípravek pomáhá zajistit dokonalou hygienu, odstraňuje cizí tělíska a uklidňuje oči v případě podráždění. Oči pouze lehce otírejte a netlačte. Začněte otřením, poté odstraňte z vnitřního koutku oka hlen. Na každé oko použijte novou gázu, abyste případnou infekci nepřenášeli z jednoho oka na druhé. Některé přípravky se jen nakapou podél oční kontury a přebytečná tekutina se osuší. Oblast očí by se měla čistit zevnitř oka směrem ven, aby se zabránilo zanesení nečistot do slzného kanálku. K dostání jsou i oční čistící ubrousky pro denní odstranění nečistot a slzných skvrn okolo očí.
Více zde: /aplikace-ocnich-kapek-99749
Zdroj: Dr. Laetitia Barlerinová, 100 falešných předsudků, Pes, Cpress Brno, 2012
Foto: publicdomainpictures.net
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.