08.06.20 Zdraví a nemoci

Jak psovi měřit teplotu?

Jedním z příznaků nemoci je horečka. Pokud máte dojem, že pes není ve své kůži, odmítá krmení, je méně aktivní než obvykle, nebo má „prázdný pohled“ či nezvykle teplé uši, změřte mu teplotu. V případě horečky neotálejte s návštěvou veterináře.

U psů se teplota měří většinou rektálně, proto by pes měl mít svůj vlastní teploměr. Ideální je digitální teploměr s měkkým, ohebným koncem a rychlým měřením. Normální teplota je u psa 37,5 až 39 °C. Pokud teplota vystoupí nad 39,5 °C, jedná se o horečku. Jestliže jste u psa  naměřili teplotu vyšší než 39,4 °C, měli byste bez zbytečných průtahů kontaktovat veterináře. Horečky nad 41 °C už jsou velmi nebezpečné a je nutná okamžitá léčba. Měření teploty by měla být rychlá akce, protože rozrušení a stres u psa může přechodně zvýšit jeho teplotu, i když je jinak zdravý. 

Jak na to?
Samotný proces měření není komplikovaný. Špičku teploměru namažte vazelínou nebo olejem (poslouží obyčejný slunečnicový), aby to lépe klouzalo a pro psa celý proces nebyl tak nepříjemný. Ideální je, když budete teplotu měřit ve dvou lidech. Jeden člověk drží psa u hlavy a druhou rukou mu podpírá břicho a druhý člověk měří. Je to z toho důvodu, že psi při zavedení teploměru mají tendenci si sedat. Zasunutí teploměru by mělo být provedeno opatrně do hloubky zhruba 2 cm. Pokud jste psovi naměřili zvýšenou teplotu, omezte aktivitu, nechte ho odpočívat a spát. Dejte mu dostatek tekutin, neustále doplňujte misku čerstvou vodou. K častějšímu pití by ho mohl povzbudit vlažný neslaný masový vývar. Nikdy mu nepodávejte žádné lidské léky na snížení horečky. Skoro všechny volně prodejné léky proti horečce mohou být pro psa toxické! Můžete ho dát do vany a osprchovat mu tlapky, oblast třísel a břicha chladnější vodou (spíše vlažná, rozhodně ne ledová). Sledujte změny stavu. Každých 6 hodin zkontrolujte psovi teplotu, abyste zjistili, zda teplota klesá. Pokud teplota přetrvává déle než jeden den nebo je vyšší než 39,4 °C , vyhledejte veterináře. Po odborném vyšetření může být stanovena příčina horečky a započata odpovídající léčba. 

Foto: publicdomainpictures.net