28.01.22 Zdraví a nemoci

Jak se léčí zvířata přes internet?

Co dělat, když nemáte možnost osobně vyrazit k veterináři, a přesto potřebujete, aby vašeho mazlíčka prohlédl? V zahraničí jsou v posledních letech čím dál populárnější konzultace a kontroly na dálku, přes internet. Majitelům, veterinářům, a hlavně zvířatům v řadě případů usnadňují život.

Podobnou situaci patrně zažil každý chovatel. Všimli jste si, že vašeho zvířecího společníka něco trápí, ale na cestu do ordinace to možná nebude. Zvednete proto telefon a zeptáte se svého veterináře. Při méně akutních problémech možná ještě stihnete pročíst články a diskuzní fóra. Jenže řídit se radami z internetu je často rizikové a veterinář zase mazlíčka při volání nevidí, takže vám stejně obvykle doporučí přijet osobně.
Co ale dělat, když zrovna nemáte jak na veterinu přijet nebo jste třeba v zahraničí? Odpověď nabízí online poradenství formou chatu a videokonzultací. Ve Švédsku, Německu, Americe nebo Velké Británii dnes tímto způsobem probíhají desítky tisíc veterinárních konzultací měsíčně — jde o dobře známý doplněk pro řešení neakutních problémů u psů, koček a dalších zvířat.

Technologie z NASA
Zdravotní poradenství na dálku má dlouhou tradici. Telemedicína, tedy dálkový přenos lékařských informací od pacienta k doktorovi pomocí technologií, už není jen výsadou NASA, kdy lékaři ze Země monitorovali životní funkce astronautů. Velká část takových vzdálených konzultací mezi pacienty a lékaři se nyní přesouvá hlavně na internet. Příkladem podobné služby v Česku je projekt uLékaře.cz, za nímž stojí známý chirurg Tomáš Šebek. Jeho medicínská online poradna vám umožní položit dotaz k zdravotnímu stavu, získat druhý lékařský názor na stávající diagnózu nebo si například nechat vysvětlit užívání léků. Vše přes formulář na webových stránkách nebo v mobilní aplikaci. A u zvířat to funguje podobně.

Rychlá poradna i uprostřed noci
Výhodou online veterináře oproti klasickému volání je, že lze vzdálené poradenství jednoduše využít kdykoliv během dne či noci, a to i z druhého konce světa. A protože je do podobných služeb zapojeno více lékařů, máte jistotu, že získáte odpověď i v případě, kdy je ten váš nedostupný. Videohovory pak takové řešení posouvají ještě o krok dál. Veterinář totiž zvíře přímo vidí a může proto udělat i základní prohlídku. Vyšetření na dálku vám pomůže zbavit se nejistoty a zároveň ušetří cestu do ordinace, kterou si spousta zvířat zrovna dvakrát neužívá. Majitelé tímto způsobem nejčastěji řeší například drobná poranění, problém se srstí nebo kašel. Běžné jsou také preventivní kontroly po zákroku, případně poradenství v oblasti chování. Spojení probíhá obvykle jako běžný online hovor. Dopředu si zarezervujete termín, lékař se připraví a v daný čas proběhne video telefonát, který obvykle trvá kolem 15 minut. Stačí k tomu v zásadě jen počítač či jiné chytré zařízení s nainstalovanou aplikací jako Skype nebo WhatsApp.

S vážnými problémy rovnou na veterinu
Poradenství na dálku má samozřejmě svá omezení a videohovor ani chat osobní prohlídky úplně nenahradí. V řadě případů si veterinář zkrátka musí na zvíře reálně sáhnout, prohmatat břicho nebo si poslechnout dech, aby dokázal určit, co mu je. To samé platí i pro vážnější úrazy, kdy zvíře srazí auto nebo spadne z větší výšky.U situací, které nejsou akutní a nemusejí se řešit hned, je však tato metoda výborným doplňkem. Usnadní totiž celý proces pro obě strany. Lékař rovněž získá větší flexibilitu, protože není fixovaný na jedno místo. Pacienty může v případě potřeby kontrolovat i mimo svou ordinaci či běžnou pracovní dobu. Velké využití si navíc služba našla právě v době covidu, kdy byl kvůli šíření viru omezen venkovní pohyb a setkávání více osob.

Inspirace pro Česko
V České republice je nabídka online poradenství pro zvířata zatím docela omezená a spíše v začátcích. Vývoj ve světě ale ukazuje, jak by se tato oblast mohla i u nás do budoucna rozvíjet. V zahraničí dnes podobných služeb fungují desítky, některé konzultace na dálku samy nabízejí, jiné vytvářejí technologii pro veterinární ordinace, aby se spojily se svými klienty. Populární je kupříkladu americký PetZam, německá platforma Dr. SAM nebo projekt FirstVet, který své služby z domovského Švédska rozšířil během posledních let už do dalších šesti zemí a díky spolupráci s pojišťovnami navíc pomáhá popularizovat také pojištění pro zvířata. Pro klienty většiny švédských pojišťoven je služba online veterináře dokonce zdarma.

Nejčastěji řešené problémy formou online veterináře:
 - problémy se srstí a kůží,
 - drobné rány,
 - infekce,
 - alergie,
 - kašel nebo zvracení

Autor: Daniel Šácha
Foto: Shutterstock