19.11.07 Život s kočkou

Jak se stanu chovatelem?

Pokud se rozhodnete věnovat chovu kočiček s průkazem původu (zkráceně „s PP“), musíte se nejprve zaregistrovat do místního svazu chovatelů koček, který také můžete najít pod názvem Základní organizace chovatelů koček (ZO CHK). Svaz chovatelů může sídlit přímo ve vašem městě, můžete se však přihlásit i do vzdálenějšího klubu, rozhodnutí je zcela na vás. Až vás váš chovatelský klub zaregistruje, obdržíte od něj členský průkaz s vyznačením členského čísla. Pokud plánujete v budoucnu s vaší kočičkou koťátka, nebo chcete krýt vaším kocourem, bude potřeba založit si chovatelskou stanici. Stačí vyplnit příslušný formulář a zaslat jej na Plemennou knihu koček (Plemenná kniha koček, Maškova 3, 182 53 Praha 8, tel: 284 683 440). Ve formuláři vyplníte šest názvů chovatelské stanice a na Plemenné knize vám jeden název přidělí.

Jestliže již jste členem svazu chovatelů koček, případně máte založenou chovatelskou stanici, potřebuje vaše kočička či kocourek ještě získat potřebná ocenění na výstavách. Na výstavy je lepší zvykat kotě od mala. Koťátko můžete přihlásit na výstavu od věku tří měsíců. Když si vyberete výstavu, na kterou budete chtít se svým koťátkem jet, podrobně si nastudujte příslušné propozice k dané výstavě (např.), uhraďte tzv. klecné a zašlete na příslušnou adresu přihlášku vaší kočičky. Zde se můžete podívat na již vyplněný vzor přihlášky. Přihlášku na výstavu je nutné nechat potvrdit vaší základní organizací. Údaje o výši klecného, způsobu platby klecného, veterinárních podmínkách a průběhu výstavy naleznete v propozicích, které jsou k dispozici na internetu.

Na výstavě soutěží zvlášť různá plemena koček, která jsou rozdělena do čtyř skupin: skupina I (perské a exotické kočky), skupina II (polodlouhosrsté kočky), skupina III (krátkosrsté a somálské kočky) a skupina IV (siamské a orientální kočky). Na výstavě probíhá i posuzování domácích koček, které se neřadí do výše uvedených tříd. Každá kočička je na výstavě zařazena do příslušné třídy (těch je celkem 17). Kočky se do tříd dělí dle věku, dle toho zda jde o zvíře kastrované či nikoliv, dle získaných titulů, a dle dalších parametrů. Dále se kočičky dělí dle pohlaví (zvlášť se posuzují kočičky a kocouři).

Na výstavu si pro kočičku připravte průkaz původu, očkovací průkaz (očkování kočičky musí být platné dle propozic) nebo europas (pokud ho kočička vlastní) a potvrzení od veterináře o zdravotním stavu zvířete (pokud je to vyžadováno v propozicích). Kočičku upravte, pokud je to potřeba, tak ji vykoupejte (platí spíše pro dlouhosrstá plemena), ostříhejte jí drápky a zkontrolujte, zda nemá průjem, špinavé oči či uši. Pokud je vše v pořádku, můžete začít balit.

Ptáte se co připravit kočičce sebou? Předně budete potřebovat vybavení do klece. K tomu potřebujete záclonky do klece, podložku pod kočičku, na vršek klece vám postačí ručník. Dále jsou potřeba šroubovací misky do klece, granulky, desinfekce, malý záchůdek do klece a stelivo. Nám se osvědčilo vozit sebou na výstavy velký záchod, který kočičce nabídneme ještě v autě a znovu po návratu do auta, do malého záchodku se totiž našim miláčkům chodit nechtělo a využívali ho spíš ke spaní :-). Vhodný je také pelíšek do klece, ve kterém se vaše kočka bude cítit v bezpečí.

Výstava začíná v danou hodinu, která je uvedena v propozicích. Nejprve se dostavíte k veterinární přejímce, kde vám veterinář posoudí, zda je vaše kočička skutečně zdravá. Dále obdržíte výstavní katalog se seznamem všech vystavovaných koček a údaje s číslem vaší klece. Vaši klec si vyhledáte dle plánku, který bývá umístěný ve výstavní místnosti. Nezalekněte se, pokud nebudete schopni vaši klec ihned nalézt a nebojte se zeptat pořadatelů. Dokud nemáte připravenou klec, kočičku nechte v klidu v přepravce, ona to tam tu chvilku vydrží, hlavně nezmatkujte, do posuzování máte spoustu času. Připravte si v klidu klec, pověste záclonky, umístěte podložku, ručník na vrch klece. Do mističek dejte kočičce vodu a granulky. Většina kočiček na výstavě moc nejí, takže se toho nezalekněte, je to normální. Až budete mít vše připravené, můžete kočičku pustit do klece. Necpěte ji tam násilím, počkejte, až si sama do klece přeleze.

Obejděte si výstavu, zjistěte si, k jakému posuzovateli s kočičkou půjdete, to zjistíte většinou dle rozpisů se seznamem EMS kódů, které specifikují dané plemeno a barevnou varietu kočičky. Váš EMS kód naleznete v průkazu původu vaší kočičky. Rozpisy jsou většinou umístěny u posuzovacích stolků, případně na jiném viditelném místě ve vystavovací místnosti. Když jsou všechny kočičky v klecích, může začít posuzování. Posuzování začíná nejprve ověřovací (kontrolní) třídou, kam jdou kočičky, u kterých si posuzovatelé nejsou např. jisti barvou. Dále se většinou posuzují vrhy, koťátka a nakonec dospělé kočky. Jednotlivé kočičky jsou podle čísel volány na posouzení k příslušnému posuzovateli.

Pokud bude koťátko ve své skupině nejlepší, může získat ocenění V1 (výborná), koťátko na druhém místě V2, na třetím místě V3 atd. Další známky jsou VD (velmi dobrá) a D (dobrá). Pokud se sejdou v dané skupině tři a více koček stejné barvy a plemene (mohou to být jak kocouři tak kočičky), probíhá mezi těmito zvířaty navíc soutěž Best of variety (BOV) nebo Best in variety (BIV), což obojí znamená, že se volí kočička, která je nejlepší v typu. Pozorně si všímejte, co vám posuzovatel při posouzení říká, podívejte se, jakou známku vaše kočička obdržela. Pokud vám posuzovatel řekne, že si kočičku ještě zavolá, postupuje vaše kočička do tzv. rozstřelu - výběru do nominace. Zde se z daných kočiček vybere jedna nej, která bude za svou skupinu soutěžit v hlavní soutěži BIS (best in show). Na závěr výstavy probíhá soutěž BIS, kde soutěží nejkrásnější koťátka, kočičky a kocourci výstavy. Každá kočička obdrží na výstavě diplom a posudek, který je potřeba uchovat pro pozdější uznání titulu. Dejte si pozor na to, abyste dodrželi oficiální ukončení výstavy (přesný čas ukončení naleznete v propozicích). Pokud byste výstavu bez omluvy opustili před ukončením, mohlo by dojít ze strany výstavního výboru k anulování výsledků, případně k udělení sankcí. V naléhavých případech je možné o předčasný odchod z výstavy zažádat na výstavním výboru.

A jaké může vaše kočička vlastně získat tituly? Pokud je kočičce či kocourkovi deset měsíců a více, soutěží v tzv. otevřené třídě. V této třídě může vaše kočička či kocourek získat titul CAC, V2, V3, VD (tímto titulem získává kočička či kocourek chovnost na dva roky). Pokud kocourek či kočička zvítězí 3 x ve své třídě, tzn. získá 3 x ocenění CAC, má nárok na získání titulu šampion. O přiznání titulu si zažádejte na Plemenné knize, a to tak, že na Plemennou knihu zašlete vyplněný formulář. Ocenění CAC musí kočička získat od tří různých posuzovatelů. Pokud nastane situace, že se na nějaké výstavě s kočičkou dostanete ke stejnému posuzovateli, stačí při posuzování požádat o připosouzení kočičky jiným posuzovatelem, který se pod posudek také podepíše. Po udělení titulu šampion získává vaše kočička či kocourek neomezenou chovnost. Pokud je vaše kočička úspěšná a výstavy dobře snáší, můžete samozřejmě ve vystavování pokračovat a získat tak tituly: Interšampion, Grand Interšampion a Evropský šamion.

 

Text a foto: Iva Tymráková

Chovatelská stanice britských koček Sweetnozzles.cz

www.sweetnozzles.unas.cz

Email: 1n@seznam.cz