05.02.23 Péče

Jak se určuje optimální den krytí feny?

Hned v lednu, jakmile se jen trochu začne prodlužovat den, začíná v laboratořích Labvetu „sezóna“ reprodukce psů. Chovatelé se zajímají o volné termíny pro vyšetření  k určení správného dne krytí. Jak se vlastně zjišťuje? Přečtěte si článek z blogu Labvet.

Progesteron u fen
Určení vhodné doby ke krytí feny bývá pro chovatele mnohdy problémem. Laboratorní vyšetření může značně pomoci. Optimální den krytí feny lze stanovit podle vyšetření koncentrace progesteronu v krvi nebo cytologickým vyšetřením stěru z klenby poševní. Laboratoř Labvet provádí tato vyšetření od devadesátých let. Doporučujeme spíše vyšetření, jímž se stanoví hladina progesteronu u feny, protože je přesnější.

 Kdy je rozumné vyšetření provádět?
 - když si chovatel není jistý začátkem barvení
 - barvení je nevýrazné
 - fenka odmítá psa
 - pes nemá o fenu zájem
 - fenka opakovaně nezabřezává
 - chovatel potřebuje termín krytí upřesnit např. proto, že je před cestou na druhý konec republiky nebo do zahraničí

Jak se vyšetření provádí?
Progesteron u feny se zjišťuje vyšetřením krve. Nejjednodušší je dostavit se k odběru krve s fenou do laboratoře Labvet, ale lze zpracovat i vzorek, který odebere váš veterinární lékař, pokud jej doručíte dostatečně rychle. Vyšetření se provádí z krevního séra nebo z krevní plazmy.
Odběr na cytologické vyšetření provádíme přímo v naší laboratoři. Vzorek musí být odebrán z klenby poševní pomocí spekula. Prostý výtěr z přezky feny nepostačuje.

Kdy na vyšetření nejlépe jít a kdy jsou k dispozici výsledky?
Doporučuje se první odběr provádět cca 8. den od prvních příznaků barvení. U fen, kde je barvení nevýrazné, je vhodné přijít dříve. Výsledky vyšetření jsou k dispozici ještě týž den, zpravidla do dvou až tří hodin. Termín vyšetření si můžete rezervovat online.

Jak se výsledky dozvím a budu jim rozumět?
Výsledky sdělujeme převážně elektronicky. Ve výsledcích uvádíme nejen prosté číslo vyjadřující momentální hladinu progesteronu, ale i fázi říje, v které se fenka nachází. Doporučíme den krytí nebo při nízké hladině progesteronu termín doporučené kontroly.

Jak daleko dopředu určíte kdy nakrýt fenu?
Na základě hladiny progesteronu lze určit optimální den krytí maximálně na 24 – 48 hodin dopředu. Pokud je hladina progesteronu u feny nízká, doporučujeme kontrolní vyšetření.

Pokud je určený optimální den krytí feny, musí se překrývat - tedy krytí opakovat?
Pokud krytí proběhne bez problémů, nemusí. Tuto záležitost ale může ovlivnit i pes. Jedná-li se např. o delší dobu nekryjícího psa, je lepší krytí s odstupem 24 – 48 hod opakovat.

Můžete v souvislosti s krytím fenky nabídnout i jiná vyšetření?
Už v ceně vyšetření je i parazitologie trusu březí feny krátce před porodem.
Při opakovaném nezabřezávání fenky můžeme nabídnout bakteriologické vyšetření stěru z děložního krčku. Vyšetření se provádí na začátku barvení a výsledky včetně případné citlivosti na antibiotika jsou k dispozici za 48 hodin. Při záchytu patogenních zárodků je možné fenku ještě před krytím přeléčit. Tato vyšetření někdy požadují majitelé chovných psů ze zahraničí. Výsledky sdělujeme do 24 hod.
Vzorek na bakteriologické vyšetření může odebrat i váš veterinář a poslat do laboratoře poštou či kurýrem.
V odůvodněných případech můžeme zprostředkovat vyšetření např. na herpesvirózu nebo mycoplasmu.

Text: Vladimíra Tichá, LABVET BLOG, http://labvet.cz/blog/ 
Foto: Pexels.com