16.08.17 Výživa

Jak správně krmit kočku? 4 tipy, aby vaše kočka správně prospívala.

Kočka je masožravec. Věc daná odjakživa. Přesto na to spousta lidí stále zapomíná. Kočce nestačí nasypat do misky granule a říct „mám hotovo“. Krmíme-li granulemi, měli bychom krmit i tzv. mokrou stravou, kočka má totiž nízký práh žíznivosti. Už od pradávna je přizpůsobena přijímat velkou část tekutin společně s potravou. A to granulemi nezíská.

Říká se, že ideální granule nejsou žádné granule. Ale krmit výhradně syrovou stravou (BARF) vyžaduje čas, trpělivost a znalosti. U BARFování musíme přemýšlet nad živinami komplexně. Pokud bychom krmili kočku pouhou svalovinou, časem by se mohly objevit problémy třeba s nedostatkem vápníku aj. U BARF stravy krmíme v poměru 80 % svaloviny, 10 % kostí a 10 % vnitřností, vše syrové, přemražené. Vařené kosti mohou být velmi nebezpečné, protože se štěpí a mohly by ublížit, takže kosti jen a pouze v syrovém stavu. Základem všeho je tedy kvalitní strava. Ale co dál? Existuje obrovské množství doplňků i klasických domácích rad, jak kočce zpestřit jídelníček a zároveň ji tím pomoci od problémů.

Matná srst, nadměrné línání

Pokud vyloučíme zdravotní a psychické problémy, můžeme srsti pomoci například rybím olejem, nejvyužívanější je lososový, který je bohatý na omega 3 a 6 mastné kyseliny. Pak vitamin B7, známý také jako biotin. Neméně známé jsou i pivovarské kvasnice, které nejen podporují kvalitu srsti, ale mají příznivý vliv i na střevní mikroflóru a tím na dobré trávení.

Bezoáry (trichobezoáry)

To je útvar z chlupů, který kočka vykašle ze svého žaludku zpravidla na takovém místě, abychom si do toho ráno ještě rozespalí stoupli. Pokud se tzv. smotek objeví jednou za čas, nemusí se to nijak závratně řešit. Jestliže by se z toho stal chronický problém, je potřeba s tím něco udělat. Kočka má podrážděný žaludek, může se objevit zácpa, při velkém smotku, který se nedaří kočce strávit ani vyzvrátit, může dojít až k operaci a chirurgickému vyjmutí. Existuje řada past a pamlsků, které pomohou promazat smotek, aby se snadněji vyloučil. Toto ale často neřeší základní problém. Částečně můžeme kočce ulevit pravidelným česáním. Uvolněné chlupy vyčešeme a vyhodíme, proto se jich pak nedostane tak velké množství do žaludku. Přírodním řešením je podávání vajec, vaječného lecitinu anebo sušených vaječných žloutků. Další možností je kočičí tráva, která pomáhá trávení kočičích chlupů. Kočkám nejvíce chutná šáchor (Cyperus alternifolius "Zumula").

Nedostatek taurinu

Kočičí organismus není schopen si sám taurin vytvářet, přesto je na něm závislý. Nedostatek taurinu způsobuje degeneraci sítnice a může dojít až k úplnému oslepnutí. Kočky získávají taurin především z masa a ryb, zvýšené množství taurinu také nalezneme v srdci. Takové hovězí nebo i kuřecí srdce je nemalou pochoutkou mnohých koček. V dnešní době už můžeme zakoupit i taurin v prášku a posypat tím klasickou stravu, na kterou je kočka zvyklá.

Zuby, problémy s dásněmi, zápach z úst

Nejlepší přirozenou „žvýkačkou“ jsou syrové kosti, díky nimž si kočka masíruje dásně a zároveň čistí zuby. Co si ale budeme povídat, s kočkou, která není zvyklá jíst syrové kosti, to nemusí být tak jednoduché. Zde nastupují různé dentální tyčinky na čištění zubů. Lepší je, když vyberete tyčinky s obsahem aktivních látek – např. s kyselinu hyaluronovou a mořskou řasou kelpou. Tyto tyčinky nejen zklidňují podrážděné dásně a napomáhají jejich hojení, ale v tlamě působí preventivně proti vzniku zánětu dásní a rozvoji gingivitidy a parodontózy. U tohoto typu dentálních tyčinek nejde ani tolik o to „žvýkání“ jako o to, dostat tyčinku do žaludku. Pokud kočka nesní tyčinku sama, stačí ji rozkrájet a zamíchat do jejího obvyklého jídla. Při pravidelném podávání se pak již účinky dostaví samy.

Nezapomínejme jakékoli pochybnosti nebo problémy řešit i s ošetřujícím veterinářem a mysleme také na to, že stres může být spouštěčem mnoha chorob. Vždy je důležité hledat původce problému nebo onemocnění, utlumením jen proces léčby prodloužíme. Spokojená zdravá kočka se odvděčí láskou a vrněním.