25.03.17 Výživa

Jak správně krmit kočky - seniorky

Oslavil váš mazlíček 10. narozeniny? Gratulujeme, dožil se důchodového věku. Od této věkové hranice jsou totiž kočky považovány za seniorky. Podzim života s sebou nese i jiné nároky na výživu.

Kočičí rekordmani

Kočky venkovní se dožívají v průměru okolo 10 let, domácí okolo 15 let. Výjimkou nejsou ani dvacetiletí jedinci. Díky tomu, že se kočky z venku „nastěhovaly“ do domácností, jejich délka života se skoro zdvojnásobila. Obecně se vysokého věku dožívají plemena siamská a orientální. Za nejstarší kočku světa je považována bílo-mourovatá domácí kočka Creme Puff, která se dožila neuvěřitelných 38 let a 3 dnů (narodila se 3. srpna 1967 a zemřela 6. srpna 2005). Nejstarším žijícím kocourem je mourovatý Nutmeg, který loni oslavil své 31. narozeniny a stále vypadá čile.

Kdy přichází seniorské období?

Stárnutí koček začíná samozřejmě individuálně, ale obecně se dá o „kočičím důchodu“ mluvit od desátého roku. Vitalitu kočky ve starším věku ovlivňuje dědičnost, plemeno, správná výživa a fyzická aktivita.

Příznaky stárnutí

Starší kočky jsou méně aktivní, více spí a je jim dobře na teplých místech. Některé zvířata ztrácí chuť k jídlu, protože jim už tolik nefungují čichové vjemy, které jsou u koček při jídle velmi důležité.

Raději více porcí

Starší kočky je vhodné krmit menšími porcemi třikrát denně. Pokud jste celý den v práci, nechte krmivo v miskách, aby mohly jíst několikrát denně v menších dávkách. Krmení je nutné přizpůsobit stavu zubů a suché krmivo je vhodné namočit (vlažnou vodou, nesoleným masovým vývarem). Pro podporu chuti je dobré krmivo mírně ohřát. Jestliže má kočka již problémy s pohybem, podložte misku, aby zvíře nemuselo při jídle tolik ohýbat krk.

Pozor na zácpu

Důležité je zvolit krmivo, které obsahuje dostatek vlákniny. Ta pomáhá proti zácpě, kterou starší zvířata často trpí. Při akutní zácpě dejte kočce trochu másla či lžičku jedlého oleje. Zvlášť u dlouhosrstých koček je vhodné podávat pasty proti tvorbě bezoárů. U starých koček je také velký problém, že málo pijí, proto je vhodné mít pro bytě víc misek s vodou. Kočka by měla o mističky s vodou skoro „zakopávat“, aby nezapomínala pít. Některé kočky milují speciální fontánky na vodu. Při chronické zácpě způsobené nedostatečným pitím je vhodné vyřadit z jídelníčku suché granule a podávat pouze vlhkou stravu.

Zabraňte tloustnutí

Krmivo starých koček by nemělo mít moc vysokou energetickou hodnotu, aby zvíře příliš netloustlo, protože v pokročilém věku má výrazně méně pohybu. Starším kočkám je důležité podávat potravu s vysokým obsahem lehce stravitelných bílkovin. Krmivo s nekvalitními bílkovinami způsobuje celkové oslabení svalstva a imunitního systému. Dobré je také do krmiva dávat trochu lososového oleje, který zlepšuje stav srsti.

Speciální krmivo pro seniory

Je-li zvíře i ve vyšším věku v dobré kondici a netloustne, není potřeba měnit krmivo, pokud se zásadně nemění jeho zdravotní stav. Jestliže se krmivo rozhodnete změnit a přejít na speciální receptury pro seniory, kterých je na trhu velké množství, tak je důležité provést přechod pozvolna. Vždy do starého krmiva dávejte i nové a podíl postupně změňte, až budete kočce dávat novou potravu. A pokud je zjištěno, že má kočka sklon k tvorbě močového písku, je vhodné podávat pasty k okyselení moči.

S výběrem vhodného krmiva vám pomůže váš veterinář nebo se můžete poradit s odborníky v chovatelských potřebách či na zákaznických linkách e-shopů (např. www.krmeni.cz).

Foto: pixabay.com