05.11.23 Výživa

Jak správně skladovat granule pro psa? 

Granule jsou nejpoužívanějším typem krmiva. Aby váš mazlíček dostal plnohodnotnou výživu, je důležité zajistit, aby granule zůstaly po otevření pytle čerstvé a chutné. Správné skladování granulí je zásadní pro udržení jejich kvality. Jak na to?

Ačkoli granule nejsou na skladování náročné, jejich kvalitě může uškodit spousta faktorů. Zvláště pak u větších balení, která jsou sice cenově výhodná, zato jsou ale otevřená po delší čas. 

1. Zachovejte původní obal
Při nákupu granulí pro psa je nejlepší ponechat je v jejich původním obalu. Většina výrobců balí granule do obalů, které jsou navrženy tak, aby udržely čerstvost. Velkou výhodou je, pokud má krmivo zapínací pytle (například značka Ibero NATURAL). Tím se minimalizuje kontakt se vzduchem a světlem, což pomáhá zabránit oxidaci a zachovat kvalitu suchého krmiva.

2. Skladujte granule v suchu
Granule pro psy by měly být skladovány v suchém prostředí. Vlhkost může způsobit, že začnou plesnivět. Proto místnosti s konstantní vyšší vlhkostí jsou pro skladování nevhodné (např. sklep).

3. Uchovávejte je v chladu a temnu
Skladování by mělo probíhat v chladu a temnu. Vystavení granulí přímému slunečnímu záření může způsobit oxidaci tuků a snížit jejich životnost. Ideálním místem pro skladování je například spíž nebo kuchyňská skříňka. Díky uchovávání na chladném a suchém místě je zabráněno zničení vitaminů i oxidaci tuků, která vede k jejich žluknutí. Krmiva si zachovají nejlepší chuť, pokud jsou skladována v původním obalu, který zajišťuje ochranu pro tuky.  

4. Udržujte obal uzavřený
Jakmile otevřete balení granulí, ujistěte se, že je po odebrání příslušné krmné dávky pytel opět pečlivě uzavřete. Lze použít speciální uzávěry nebo různé nádoby s víkem (neprůhledné a vzduchotěsné). Tím zabráníte tomu, aby granule přišly do styku s vzduchem, což by mohlo způsobit ztrátu chuti a kvality. Jak již bylo uvedeno výše, ideální jsou pytle, které mají zapínací mechanismus. Zip by měl být vždy dobře zavřený po celé své délce. Vzduchotěsné uzavření zabrání oxidaci granulí a tím prodlužujete jejich životnost.  

5. Pravidelně kontrolujte datum spotřeby
Granule pro psy mají omezenou životnost, a proto je důležité pravidelně kontrolovat data spotřeby na obalu. Nedělejte si zbytečně velké zásoby, lepší je krmivo nakupovat průběžně. Sledujte, kolik krmiva pes spotřebuje, a podle toho nakupujte.  

6. Uchovávejte granule mimo dosah škůdců.
Abyste zabránili nežádoucím hostům, jako jsou myši nebo mravenci, ujistěte se, že granule jsou skladovány v místech, kam se škůdci nedostanou. Uchovávání granulí v nepropustných plastových nádobách může být užitečné. Ale granule do nich nepřesypávejte, ale přendejte je tam i s obalem od výrobce. Nejlépe se tak vyhnete kontaminaci krmiva. Navíc skladování bez původního obalu v různých plastových nádobách může dodat suchému krmivu pachuť a zápach a to nepříznivě ovlivňuje jeho chuť. Může se stát, že pes je kvůli tomu začne odmítat.

7. Nezapomínejte na misky
Také misky denně vymývejte horkou vodou. Zbytky psích slin mohou kontaminovat další porci.

Tip: Přecházíte na nové granule? 
Změna by měla být postupná, aby se zabránilo problémům s trávením. Při výměně granulí za nový druh postupně smíchejte staré a nové granule po dobu několika dní. 


Foto: Pexels.com