09.03.18 Pomůcky

Jak vybrat antiparazitní obojek

I když jsou venku ještě zbytky sněhu, jaro se kvapem blíží, proto je nejvyšší čas myslet na ochranu kočky před parazity. Když navíc přípravek proti klíšťatům a blechám pořídíte již teď, máte možnost koupit ho za výhodnou předsezónní cenu.

Nejlepší prevencí před blechami a klíšťaty je zabránit jejich přisátí nebo způsobit jejich rychlý úhyn. V současné době je na trhu široký sortiment antiparazitárních výrobků. Velmi účinnou formou prevence jsou spot-on preparáty nebo speciální antiparazitární obojky. Oba typy antiparazitik jsou volně prodejné u veterinářů nebo v obchodech s chovatelskými potřebami. Za příznivější ceny je najdete v nabídce chovatelských e-shopů (např. na www.krmeni.cz jsou k dostání všechny níže uvedené obojky). Spot-on preparáty ve formě pipet, které se aplikují zvířeti přímo na kůži, účinkují zhruba jeden měsíc. Mají výhodu v počtu různých parazitů, před kterými zvíře chrání. Obojky účinkují až 8 měsíců měsíců. Jsou ideální pro chovatele, kteří hledají jednoduchou a dlouhodobě působící ochranu, která není finančně tak nákladná. Žádný z přípravků však nelze považovat za stoprocentní, proto je důležité kočku pravidelně prohlížet. Některé přípravky jsou určené jen pro psy a jsou vysloveně toxické pro kočky. Je proto nutné vždy dodržovat doporučení výrobce, nezaměňovat výrobky určené pro jednotlivé druhy zvířat, dodržovat vhodný věk pro jejich použití a sledovat dobu jejich účinnosti.

Jak obojek používat?

Antiparazitární obojky jsou určené k trvalému nošení. Aktivují se trhnutím. Upevňují se na krk kočky tak, že pásek zastrčíte do spony a zbytek obojku odstřihnete. Vždy ponechejte místo mezi krkem kočky a obojkem zhruba na 2 prsty. Většina obojků je opatřena bezpečnostní spojkou či zářezy, které brání uškrcení kočky v případě zachycení za větev.

Antiparazitní obojek FORESTO pro psy i kočky

Není to tradiční obojek proti blechám a klíšťatům, obsahuje inovativní směs látek, která umožňuje řízené uvolňování nízkých dávek účinných látek po dobu až 8 měsíců. Tak zvíře dokonale chrání nejen tím, že blechy a klíšťata hubí, ale rovněž klíšťata odpuzuje dříve, než se přisají. Jedna z obsažených účinných látek způsobí tzv. hot foot efekt (neboli efekt rozpálené plotny), který znemožní setrvání parazita na kůži psa či kočky. Účinné látky postupně napadají nervový systém škůdce, paralyzují ho, takže není schopen proniknout do kůže zvířete a sát krev. Nemůže tak dojít k přenosu některého ze závažných infekčních onemocnění. Posléze klíště vlivem repelentního účinku hyne. Výhodou je, že obojek je zcela bez zápachu a je dobře snášen. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena.

Antiparazitární obojek BOLFO

Obojek je vhodný pro psy i kočky, slouží k hubení blech, klíšťat, vší a všenek. Je určen pro stálé nošení. Účinná látka je propoxurum. Po nasazení je účinný proti blechám u koček až 4 měsíce, u psů až 5 měsíců. Proti klíšťatům u koček a psů až 10 týdnů. Vhodný je pro zvířata od 3 měsíců věku. Výhodou je příznivá cena. Každodenním používáním se obojek zamastí, tím se ucpou póry a obojek přestane být účinný. Není potřeba ho hned vyhazovat, pokud se jemně umyje a po uschnutí vypadá jako lehce pomoučněný, je stále funkční.

Antiparazitární obojek BEAPHAR S.O.S

Bílý, voděodolný antiparazitní obojek proti blechám a klíšťatům je vhodný pro kočky a koťata od 6 měsíců. Působící látkou je stirofosum - je prokázána 95-100% účinnost na vši a blechy. Doba působení je 8 měsíců. Výhodou je nízká cena, nevýhodou je, že obojek je zpočátku cítit.

 

 

 

Antiparazitární obojek BEAPHAR DIAZ

Černý, voděodolný antiparazitní obojek pro dospělé kočky od 6 měsíců věku. Působí proti blechám a klíšťatům. Je určen jako prevence proti napadení parazity, vhodný i pro kočky parazity již napadené. Aktivní látkou je diazinon, před blechami chrání 5 měsíců, před klíšťaty 2,5 měsíce. Obojek je opatřen zářezy, které v případě zachycení kočky za větvičku obojek roztrhnou. Výhodou je nízká cena.

 

Beaphar antiparazitní obojek CAT BIO BAND

Kdo nechce na kočku aplikovat zbytečnou „chemii“, sáhne po repelentním obojku na bázi přírodních olejů. Tento obojek obsahuje pouze přírodní repelentní složky - účinné esence nimby a voňavé éterické oleje přírodního původu jako eukalyptový olej, citrónový extrakt, cedrový olej, mátu a routový olej. Účinné látky proniknou do srsti a na kůži, srst bude voňavě svěží, kůže hebká a stálým nošením získá kočka příjemnou vůni pro člověka, nikoli však pro škodlivé parazity. Obojek je voděodolný, zelené barvy, působí až 4 měsíce. Výhodou je nízká cena a přírodní složení, nevýhodou je nižší účinnost v porovnání s tradičními antiparazitiky.

Nevíte si rady, jaký obojek zvolit? Poraďte se s veterinářem, v chovatelských potřebách nebo na zákaznických linkách e-shopů s chovatelským zbožím, třeba na www.krmeni.cz.

Foto: pixabay.com, archiv