10.01.15 Pomůcky

Jak vybrat ideální přepravku?

Cestovní přepravku používá snad každý majitel kočky. Vždyť jednou za čas je potřeba zvíře přemístit například k veterináři nebo na chalupu. Jak vybrat tu pravou?

Přepravka by měla být především pohodlná a bezpečná. Ideální je, pokud je homologovaná pro cestování letadlem a má otvory k připnutí bezpečnostního pásu při převozu autem. K dostání jsou i přepravky pro dvě zvířata.

Na velikosti záleží

Většina lidí si koupí přepravku, když je jejich kočka ještě kotě, ale často zapomínají, že kotě časem vyroste. Takže na přepravky určené pro hlodavce zapomeňte :-) Doporučuje se velikost přibližně 34 cm šířka, 38 cm výška a 48 cm hloubka. Samozřejmostí by měla být stabilní konstrukce, zároveň je nutný takový tvar, aby se kočka do přepravky snadno ukládala.

Materiál

Z hlediska praktičnosti je ideálním materiálem past. Je odolný a snadno se udržuje v čistotě. Samozřejmě je nutné dbát na to, aby měla přepravka dostatečný počet ventilačních otvorů pro optimální cirkulaci vzduchu. Proutěné přepravky se ve srovnání s plastovými hůře čistí (kočka se může během cesty pozvracet či počurat). Výhodou proutěných boxů je fakt, že hezky vypadají a mohou sloužit doma i jako kryté pelíšky – kukaně. Další možností jsou přepravky nylonové, které jsou skladné a lehce pratelné.

Dvířka

Měla by být především bezpečná - kočka je nesmí sama otevřít, ale zároveň musí být snadno otevíratelné pro majitele. Otevírací klipy by měly být vyrobeny z odolného materiálu, aby se brzy nepoškodily. V čelních dvířkách u některých modelů přepravek mohou být umístěny také misky na krmivo (ideální pro delší cestování letadlem apod.).

Madlo

Mělo by být pro majitele pohodlné a snadno uchopitelné. Kočka by se k němu neměla dostat packami, aby nemohla člověka během transportu poškrábat. Některé přepravky mají pás na rameno, který umožňuje pohodlnější přenášení.

Dopřejte kočce čas, aby si před cestou na přepravku zvykla. Nechte ji doma otevřenou a dovnitř umístěte oblíbenou dečku a pamlsky, které má kočka ráda. Dvířka přepravky nechávejte stále otevřená. Při troše štěstí si kočka přepravku oblíbí a bude do ní chodit odpočívat a spát.