03.03.17 Pomůcky

Jaro se blíží, nejvyšší čas začít kočku chránit před parazity!

Březen je tu, klíšťata se začínají probouzet k životu, proto myslete na ochranu svého mazlíčka. Pokud máte kočku, která se pohybuje venku, doporučujeme pořídit jí včas účinnou antiparazitární ochranu. Víte, jaký přípravek vybrat?

Nejlepší prevencí onemocnění přenášených klíšťaty je zabránit jejich přisátí nebo způsobit jejich rychlý úhyn. V současné době je na trhu široký sortiment antiparazitárních výrobků. Velmi účinnou formou prevence jsou spot-on preparáty nebo speciální antiparazitární obojky. Oba typy antiparazitik jsou volně prodejné u veterinářů nebo v obchodech s chovatelskými potřebami. Za příznivější ceny je najdete v nabídce chovatelských e-shopů (např. na www.krmeni.cz jsou k dostání všechny níže uvedené přípravky). Spot-on preparáty ve formě pipet, které se aplikují zvířeti přímo na kůži, účinkují zhruba jeden měsíc. Mají výhodu v počtu různých parazitů, před kterými zvíře chrání. Obojky účinkují až 8 měsíců měsíců, vhodnější je však měnit je dříve. Jsou ideální pro chovatele, kteří hledají jednoduchou a dlouhodobě působící ochranu, která není finančně tak nákladná jako spot-ony. Žádný z přípravků však nelze považovat za stoprocentní, proto je důležité kočku pravidelně prohlížet. Některé přípravky jsou určené jen pro psy a jsou vysloveně toxické pro kočky. Je proto nutné vždy dodržovat doporučení výrobce, nezaměňovat výrobky určené pro jednotlivé druhy zvířat, dodržovat vhodný věk pro jejich použití a sledovat dobu jejich účinnosti.

Antiparazitní obojek FORESTO pro psy i kočky

Není to tradiční obojek proti blechám a klíšťatům, obsahuje inovativní směs látek, která umožňuje řízené uvolňování nízkých dávek účinných látek po dobu až 8 měsíců. Tak zvíře dokonale chrání nejen tím, že blechy a klíšťata hubí, ale rovněž klíšťata odpuzuje dříve, než se přisají. Jedna z obsažených účinných látek způsobí tzv. hot foot efekt (neboli efekt rozpálené plotny), který znemožní setrvání parazita na kůži psa či kočky. Účinné látky postupně napadají nervový systém škůdce, paralyzují ho, takže není schopen proniknout do kůže zvířete a sát krev. Nemůže tak dojít k přenosu některého ze závažných infekčních onemocnění. Posléze klíště vlivem repelentního účinku uhyne. Výhodou je, že obojek je zcela bez zápachu a je dobře snášen.

Spot-on BOB MARTIN clear CAT

Roztok pro nakapání na kůži obsahuje fipronil, který způsobuje nekoordinovanou činnost centrálního nervového systému a smrt hmyzu nebo roztočů. Fipronil vykazuje insekticidní a akaricidní účinek proti blechám (Ctenocephalides spp.) a akaricidní účinek proti klíšťatům (Dermacentorreticulatus) u koček. Minimální interval mezi dvěma ošetřeními je 4 týdny. Je důležité přípravek nanést na takové místo, ze kterého si jej zvíře nemůže olizováním odstranit a po aplikaci zabránit vzájemnému olizování zvířat.

Spot-on FRONTLINE pro kočky

Léčba a prevence napadení blechami (Ctenocephalides felis) a klíšťaty (Rhipicephalus spp., Ixodes spp.) u koček. Léčba a kontrola alergie na bleší kousnutí (FAD) u koček. Prevence a léčba napadení všenkami u koček. Jedna dávka zajistí ochranu proti napadení blechami po dobu až 5 týdnů. Přípravek účinkuje 3 až 4 týdny proti klíšťatům. Vzhledem k absenci studií týkajících se bezpečnosti přípravku je minimální interval mezi aplikacemi 4 týdny. Přípravek lze aplikovat chovným a březím kočkám a kočkám v laktaci.

Spot-on FRONTLINE COMBO

Přípravek poskytuje léčbu a prevenci napadení blechami (Ctenocephalides felis) a klíšťaty (Rhipicephalus spp.,Dermacentor spp., Ixodes spp.) u koček, působí i při alergii na bleší kousnutí (FAD) u koček. Zabraňuje pomnožení blech potlačením vývoje vajíček (ovicidní účinek), larev a jejich vývojových stádií (larvicidní účinek) vyvinutých z vajíček nakladených dospělými blechami po dobu 6 týdnů po aplikaci. Působí i jako prevence a léčba napadení všenkami u koček. Neaplikuje se koťatům mladším 8 týdnů a/nebo vážícím méně než 1 kg.

Obojek BEAPHAR DIAZ

Černý, voděodolný antiparazitní obojek pro dospělé kočky od 6 měsíců věku. Je určen jako prevence proti napadení parazity, vhodný i pro kočky parazity již napadené. Aktivní látka je diazinon, před blechami chrání 5 měsíců, před klíšťaty 2,5 měsíce.

Spot-on FYPRYST

Přípravek se používá k léčbě a prevenci napadení blechami (Ctenocephalides felis), klíšťaty (Rhipicephalus spp., Dermatocentor spp., Ixodes spp.) a všenkami (Felicola subrostratus) u koček, k léčbě a kontrole alergie na bleší kousnutí (FAD). Jedna dávka zajistí ochranu proti napadení blechami po dobu až 5 týdnů. Přípravek je účinný proti klíšťatům po dobu 2 týdnů.

Spot-on ADVANTAGE

Prevence a léčba napadnutí koček blechami. Jedno ošetření chrání před dalším napadnutím blechami 3-4 týdny. Lék se může aplikovat jako součást léčby alergické dermatitidy vyvolané blechami (FAD).

Spot-on FIPRON

Antiparazitární přípravek pro kočky působí proti blechám, klíšťatům a všenkám, ochrana proti blechám až 5 týdnů, proti klíšťatům 3 až 4 týdny, účinná látka je fipronilum 50mg.

Spot-on FLEVOX

Léčba napadení blechami a klíšťaty, kontrola alergie na bleší kousnutí. Jedna pipeta obsahuje fipronilum 50mg. Nepoužívejte na koťata mladší 8 týdnů nebo vážících méně než 1 kg.

Elektronický repelent ARPALIT

Elektronický repelent je vhodný pro kočky všech velikostí a každého věku. Používá se i pro starší a slabá zvířata náchylná k nemocem, v době laktace, pro koťata i pro zvířata pobývající v domácnosti. Elektronický repelent obsahuje mikročip, který vydává ultrazvukové impulzy o frekvenci 40 kHz neslyšitelné pro člověka a zvíře. Krátké ultrazvukové impulzy ruší a odpuzují parazity v okruhu 3 metrů od zvířete a tím brání jeho napadení.

Spot-on BEAPHAR FIPROTEC

Roztok proti parazitům k nakapání na kůži pro kočky o hmotnosti od 2 kg. Efektivně likviduje klíšťata a blechy, chrání proti napadení blechami až 5 týdnů, jedna pipeta 0,5 ml obsahuje léčivou látku fipronilum 50mg.

Repelentní pudr REPUL 7 cat

Přírodní repelentní pudr, obsahuje účinnou látku geraniol. Odpuzuje klíšťata, blechy, komáry. Vhodný pro kočky od 2 měsíců věku. Aplikuje se 1-2krát týdně.

Nevíte si rady, jaký přípravek zvolit? Poraďte se s vaším veterinářem, v chovatelských potřebách nebo na zákaznických linkách e-shopů s chovatelským zbožím, např. na www.krmeni.cz