13.05.08 Plemena

Javánská kočka

Původ

Javánská kočka byla pojmenována podle indonéského ostrova i přes to, že toto plemeno nemá s ostrovem Jáva vůbec nic společného. Někdy můžeme toto plemeno najít také pod názvem orientální dlouhosrstá kočka a výjimkou není, ani když plemeno najdete pod názvem mandarín. Javánka je velmi mladé plemeno, které vzniklo při zkřížení orientální krátkosrsté kočky a kočky balinésky. K vyšlechtění došlo v Severní Americe v roce 1985.


Povaha

Povahu javánské kočky bychom mohli velmi lehce zaměnit s povahou kočky orientální krátkosrsté. Javánka má velmi milou povahu. S tím souvisí fakt, že tuto kočku málokdy někdo či něco naštve a tím přinutí k tomu, aby vytasila své skoro vždy uklizené drápky. Je velmi inteligentní, takže pro majitele těchto koček by neměl být problém naučit toto plemeno například aportování. Její aktivní povaha vás bude přímo nutit pořizovat kočce další a další hračky, se kterými si bude neúnavně hrát. Velmi dobrý je pro tyto kočky pořádný šplhací sloupek, na kterém se javánka neuvěřitelně vyblbne. Pokud ale jste tím typem člověka, který tráví více času mimo domov než v něm, není pro vás javánská kočka dobrou volbou. Tato kočka trpí obrovskou nechutí, když je sama doma. Velmi trpí samotou a mohou být z toho až nemocné. Jsou velmi závislé na lidech ve svém okolí, na které si zvykly. Nejšťastnější jsou, pokud jim majitel dopřeje společnou zábavu s ním.


Tělo

Jejich štíhlé a dlouhé tělo působí velmi elegantně i přes to, že je poměrně hodně osvalené s dlouhým krkem. Na hlavě, která tvoří velmi jemný trojúhelník, jsou nízko posazené velké uši. Jejich nos je dlouhý a rovný. Jakmile se na nose vyskytne nějaký hrbolek, je považován za chybu. Javánské kočky mají zlehka zašikmené oči, které působí mandlovitým tvarem, což způsobuje orientální výraz tohoto plemene. Jejich štíhlé a až nepřiměřeně vysoké nohy jsou zakončeny malými oválnými tlapkami, což může působit až trochu kontrastně. Ocas je dlouhý, u kořen silný a pomalu se zužuje do jemně zaoblené špičky.


Srst a barvy

Srst javánských koček je velmi jemná až hedvábná a prakticky bez podsady. Přilehlá srst je po těle poměrně dlouhá a je bez krčního límce.
Zbarvení javánských koček je stejné jako je zbarvení koček orientálních- barvy plné (modrá, čokoládová, lilová, skořicová, plavá, černá, červená či čokoládová), želvovinové barvy, a mohou být i s kresbou (tygrovaná, tečkovaná a mramorovaná) či se stříbrným tipingem a stínováním.Výjimkou ale není ani kočka, se zbarvením bílým. Někdy bychom mohli najít javánku, která má tzv. ledové zbarvení (sealové, lilové, modré a čokoládové odznaky).
Barva očí javánských koček je skoro vždy zelená. Když se narodí kotě, může mít modré oči, ale toto zbarvení by mělo během dospívání vymizet a přeměnit se na barvu zelenou.


Péče

Díky tomu, že srst Javánských koček je přilehlá a bez podsady, skoro vůbec se necuchá, a proto je péče o srst tohoto plemen poměrně nenáročná. Postačí, když srst jednou za čas vykartáčujete kartáčem z prasečích štětin, podle potřeby umyjete a pokud chcete zvýšit lesk srsti, přetřete je semišovým hadříkem. Zvýšení lesku docílíte také pravidelným hlazením kočky.
Uši pravidelně čistěte přípravkem, který je pro čištění uší určen, a drápky pravidelně zastřihávejte přiměřeně velkými kleštičkami na drápky. Kleštičky musí být ostré, abyste předešli roztřepení konečků drápků. Drápky každé kočky zastřihávejte jen trošku. Nikdy nesmíte střihnout tam, kde bílý drápek přechází v barvu mírně načervenalou či růžovou. Kočce by po té začala téci krev a měla by potom velké problémy i s obyčejnou chůzí. 
  

Text: Veronika Hůlová