Máme téměř tříletého kastrovaného kocoura (kříženec domácí a siamské kočky), s nímž jsem se před tři čtvrtě rokem přistěhoval do bytu k přítelkyni, která má šestiletého nekonfliktního psa (kočky snáší naprosto perfektně). Půl roku vše probíhalo bez problémů. Před třemi měsíci začal kocour močit postupně do jednoho psího pelechu, pak do druhého pelechu, na gauč (lehává na něm pes), také do koše na prádlo. Tato místa „úspěšně“ střídá. Bohužel netušíme, jaká je příčina jeho chování. Kočičí záchod má stále stejný, vyhovoval mu vždycky, odzkoušeli jsme spoustu druhů kvalitního steliva a neměl problém s žádným. Nedávno jsme vymalovali byt. Mohlo by to mít souvislost? Kocour má vysoké škrabadlo (škrábe ho, ale nijak zvlášť na něm nelenoší). Je možné, že si značkuje byt na úkor psa? Nemíníme ho dávat pryč, chceme primárně zjistit příčinu a eliminovat tento problém. Můžete nám prosím poradit, jak postupovat?
Odpověď:
Toto bývá docela častý jev v případech, kdy se kocour cítí být nějak ohrožený nebo opomíjený nebo když o něco se psem soupeří. Vymalování bytu může mít také souvislost, hlavně přesuny nábytku a tím pádem i dočasná ztráta bezpečných skrýší a zaběhnutých rituálů.
Náprava takovýchto stavů by se měla soustředit zhruba na čtyři oblasti:
1. Zamezit kocourovi v přístupu na místa, kde rád močí – tedy alespoň koš s prádlem zavřít do skříně či do komory a přes den, kdy nejste doma, oddělit kocoura a psa nejlépe mříží ve dveřích (dočasně staré dveře, kde skleněnou výplň nahradíte pletivem, nebo na panty nasadit jakousi branku z pletiva). Měli by na sebe vidět a být v kontaktu. Kdo ví, co dělají, když jsou sami (pes žere kocourovi jídlo, honí ho dolů z gauče apod. Nebo naopak kocour šikanuje chudáka psa?).
2. Přidat kocourovi 1-2 záchody, aby měl aspoň jeden krytý a jeden otevřený, každý v jiné místnosti.
3. Misky s kočičím jídlem (alespoň některé) umístit nahoru na skříňky, kam pes nedosáhne a kocour se tam snadno dostane.
4. Uvést kocoura do větší „pohody“: přidat škrabadlo (může být horizontální, kousek hladkého koberce na těžkém prkénku na zemi), donést papírové krabice (každé dva dny novou). Některé nechte v původním stavu, v dalších vyřízněte průchody, jinde díry na tlapky a dovnitř schovejte pamlsky, další můžete nastavit starým svetrem, který bude představovat tunel atd. Kočky milují krabice a cpou se do nich, ale hlavně si o ně třou tvářičky a přitom vylučují pohodové tvářové feromony, kterými si krabice označují. Traduje se, že když kocouři značkují škrábáním a otíráním tváří, nemají už takovou potřebu značkovat si věci močí. Dobrý je také obojek napuštěný tvářovými feromony (mohu zaslat, stojí 250 Kč a vydrží asi měsíc), dělají se i feromonové odpařovače do zásuvky, ty jsou dražší (cca 780 Kč).
No a samozřejmě je důležité kocoura netrestat a všechny jeho prohřešky vůbec nekomentovat. Pomočená místa je vhodné uklidit horkou vodou a běžnými pracími prostředky, na které je kocour zvyklý (bez voňavé aviváže nebo odpuzovačů).
Doporučená opatření nejsou dogma, zkuste, co jde ve vašich podmínkách realizovat. Více nápadů je i v mé knížce. Kdyby se nedařilo, dejte mi vědět, dají se přidat i léky - ať už na přírodní bázi, nebo antidepresiva, která tlumí pocit ohrožení.
MVDr. Hana Žertová
Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.