29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
10.12.22 Život s kočkou

Je lepší držet kočky doma, nebo je pouštět ven?

Kočky se vyvinuly ve venkovním prostředí, ale pro jejich bezpečí a zachování druhové rozmanitosti je lepší chovat je pouze v domácím prostředí. 

Kočky jsou přirození lovci a většina z nich se tomuto instinktu nedokáže ubránit, bez ohledu na to, jak dobře jsou krmeny. Nedávná studie Marylandské univerzity ukázala, že chov koček pouze doma může výrazně snížit dopad na původní biodiverzitu a populace drobných živočichů. Navíc pobyt venku může pro kočku představovat značné riziko v podobě toxoplazmózy a dalších nemocí. 

Je však pro kočky skutečně lepší, když jsou drženy doma?
Vzhledem k přirozeným instinktům koček šplhat, zkoumat a lovit je snadné soucítit s kočkami, které jsou "zavřené" uvnitř. Pravda je však taková, že když se mohou volně pohybovat venku, jsou vystaveny většímu riziku nákazy a hrozí i nebezpečí, že skončí pod koly aut nebo pokousány psem. A ohrožena je i biodiverzita- Podle nejnovějších dostupných údajů kočky v USA zabijí ročně neuvěřitelných 2,4 miliardy ptáků - a to jsou jen ptáci. Pokud zahrneme i drobné savce a ještěrky, jsou čísla mnohem vyšší.

Lovecké instinkty
Paola Cuevasová, veterinární lékařka z webu Excitedcats.com, dodává, že "Jakkoli může vaše kočka vypadat roztomile, nikdy nezapomínejte, že je instinktivně a evolučně predátor. Tento dravčí instinkt je tak silný, že některé kočky zabíjejí, i když nechtějí svou kořist pozřít. V době, kdy je biodiverzita ohrožena, potřebujeme, aby nám zodpovědní majitelé koček aktivně pomáhali chránit volně žijící druhy."

Domácí zábava
Odpovědnost je samozřejmě na majitelích koček. Existuje mnoho způsobů, jak udržet kočky uvnitř spokojené - pomocí hraček, kočičích stromů, oplocených voliér, které jim umožňují výhled na venkovní svět. Paola Cuevasová souhlasí. "Kočičí výběhy umožňují kočce užívat si smyslového obohacení, které venkovní prostředí poskytuje. Dává jí prostor pro projevy přirozeného chování, aniž by se stala hrozbou pro drobné živočichy."

Zdroj: Excited Cats
Foto: Pexels.com