03.12.22 Zdraví a nemoci

Je odčervování naslepo opravdu neškodné?

O tom, jestli je odčervování neškodné, se vedou nekonečné diskuse. V článku od blogu Labvet se o svůj názor podělila MVDr. Hana Prausová. 

Mnoho chovatelů si bez pravidelného podávání odřervovacích prostředků nedovede představit, že by mohli mít psa nebo kočku. V Labvetu preferujeme pravidelné vyšetření trusu, které vám řekne, jestli jsou léky potřeba a pokud ano, tak jaké. A jak je to s tou neškodností odčervování?
V květnu 2018 byla v časopise Biochemical and Biophysical Research Communication uveřejněna studie, která měřila hojnost střevní mikroflory a jejich metabolické produkty před a po podání odčervovacích tablet u amurských tygrů chovaných v zajetí.
Ukázalo se, že se tím narušilo nejenom množství bakterií, ale že rovněž došlo k porušení metabolické homeostázy. Jinými slovy, snížilo se množství žádoucích bakteriálních produktů ve střevě a zvýšilo množství nežádoucích. 
O tom, jak je důležitá zdravá střevní mikrobiota a její metabolity pro zdraví celého organismu se více dozvíte v podcastu Labvet. 

Text: MVDr. Hana Prausová, Labvet blog http://labvet.cz/blog/
Foto: Pexels.com