26.06.17 Život s kočkou

Jednoduchý trik, který vám pomůže spřátelit kočky

Kočky spoléhají na svůj čich víc než na jakýkoliv jiný smysl. Když žijí v jedné domácnosti ve větším počtu, je pro ně velmi důležitá specifická vůně jejich skupiny. Dodává jim pocit sounáležitosti a cítí se díky ní uvolněně.

Určitě jste si všimli, že kočky, které se spolu přátelí, se o sebe vzájemně otírají. Tím vytvářejí a udržují důležitou „skupinovou vůni“. Pokud máte doma například tři kočky, každá kočka bude mít na sobě tři kočičí vůně, které bude instinktivně spojovat s domovem. Tato skupinová vůně působí jako určitý „společenský stmelovač“, který navozuje přátelskou atmosféru. Kočky se díky ní cítí uvolněně. Bez ní spolu sice mohou koexisovat, ale nenavážou skutečně přátelský vztah.

Kočičí teambuilding

Ve větší skupině zvířat může být jedna vysloveně „sociální kočka“, která se otírá o všechny kočky v domácnosti, aby vytvořila skupinovou vůni podporující pozitivní společenské chování. Pokud se vaše kočky moc nemusí a myslíte si, že postrádají skupinovou vůni, můžete se stát sami určitým „stmelovačem kolektivu“ tím, že všechny kočky budete denně vyčesávat stejným kartáčem. Jestliže vaše kočky nebudou mít potíže s kartáčováním a zůstanou klidné, usnadníte navázání dalších společenských a přátelských interakcí mezi nimi. Kočky budou díky společnému pachu cítit větší příslušnost ke skupině.

Jak na to?

Každou kočku kartáčujte v ideálním případě dva až třikrát denně. Nemusíte česáním trávit dlouhé hodiny, každou kočku stačí pět až desetkrát přejet kartáčem (pořadí zvířat střídejte). Zaměřte se především na oblast hlavy, krku, ramen a žeber. Použijte vždy stejný kartáč a neodstraňujte chlupy, abyste přenášeli vůni jedné kočky na druhou. Před samotným česáním můžete nechat kočce očichat kartáč s pachem druhé kočky. Tento jednoduchý trik nemusí fungovat u všech koček, ale často napomáhá odbourat napětí a stres.

Foto: pixabay.com