08.01.12 Život s kočkou

Jen si trochu zdřímnout

Kočky se řadí mezi velké spáče a před ulehnutím se rády cítí bezpečně. Jenže nespí stejně jako lidé, jak jste si jistě všimli. Jejich spánkový vzorec je poněkud odlišný, a proto se nedivte, když vás ve 4 hodiny ráno kousne váš chlupatý mazlíček do palce u nohy. Je totiž čas na lov…

 

Kočky nespí v kuse, ale preferují spíš několik zdřímnutí. Jsou od přírody masožravci a strava bohatá na proteiny jim umožňuje více se oddávat spánku (býložravci musí vyvinout značné úsilí, aby zkonzumovali dostatečné množství různých travin a stojí je to samozřejmě i hodně času). Delší doba spánku má za následek pravděpodobně i vyšší délku života, než bychom u zvířete podobné velikosti předpokládali. Obecně se dá říct, že kočky spí déle než psi. Navíc jsou vybaveny skvělým mechanismem, který jim dovoluje zdřímnout si, ale současně se v okamžiku vzbudit. Řeč je o třetím oku – mžurce. Když se kolem kočky mihne pouhý stín, okamžitě přejde do bělého stavu.

 

Koťata

Vzhledem k tomu, že máma kočka v přírodě musí brzy opustit rodné „hnízdo“, aby zajistila potravu, je pro malá koťata stěžejní, aby neopouštěla své útočiště. A to je ten důvod, proč se mláďata rodí nezralá a prospí většinu dne. Po prvním měsíci života pomalu přecházejí na spánkový režim dospělých koček.

 

Myš, nebo ještěrku?

U většiny druhů zvířat se spánkový vzorec řídí biologickými hodinami, 24hodinovým rytmem, který souvisí s 24hodinovým cyklem zemské rotace. Predátoři (mezi ně řadíme i kočky) obvykle omezují svou činnost v bdělém stavu na dobu, kdy s největší pravděpodobností narazí na svůj úlovek. Kořist v podobě malých savců (myši, hraboši atd.) ve většině častí světa, obzvláště v mírném pásu, začíná shánět potravu až po setmění, protože během dne je mnohem zranitelnější vůči predátorům. V důsledku toho se u koček vyvinulo noční vidění a schopnost lovit za tmy. Z toho vyplývá, že většinu dne kočky prospí, aby nabraly sílu na noční lov.

Ovšem toto pravidlo neplatí ve všech částech světa. Například v Austrálii tvoří vyznaný podíl potravy kočkovitých šelem plazi. A protože plazi potřebují ke svému životu sluneční teplo, jsou aktivní během dne a časový harmonogram lovu a spánku koček, které je požírají, je tomu přizpůsoben.

 

Různé typy spánku

Pokud nepočítáme krátká zdřímnutí, tak když se kočka uloží ke spánku, prochází nejdřív asi půlhodinovým časovým úsekem lehkého spánku a poté následuje kratší úsek hlubokého spánku v délce přibližně 7 minut. V průběhu lehkému spánku se může lehce vzbudit. Jestliže kočku nic neruší, přechází střídavě mezi hlubokým a lehkým spánkem. Dohromady stráví asi 30 procent času hlubokým spánkem. Během této doby můžete u kočky zpozorovat rychlý pohyb očí – tzv. fázi REM, podobně jako u člověka se při ní i kočce údajně zdají sny. Stejně jako u člověka kočka může pohybovat končetinami, dále hýbe ocasem, střihá ušima…

 

Do klubíčka

A jakou pozici kočka při spánku zaujme? To závisí především na tom, zda je kočce teplo, nebo potřebuje-li zahřát. Kočka, které je příjemné teplo, se s největší pravděpodobností natáhne do délky, aby umožnila úniku tepla z těla. Kočce stočené do klubíčka je spíše chladno.

Také máte zkušenost, že i když jste kočce pořídili drahý pelíšek, stejně najraději spí na hromádce vypraného prádla, které jste zrovna chtěli vyžehlit? :-)

A kde najraději spí vaše kočky?

 

Zdroj informací: 100 způsobů jak rozumět vaší kočce, Roger Tabor, Mladá fronta