27.12.10 Život s kočkou

Jen tak si předu...

Předení je hlasový projev, který má rád snad každý milovník koček. Vyjadřuje především spokojenost a radost z přítomnosti milovaného tvora…

Ačkoliv kočka přede, aby tak projevila příjemný prožitek, povzbuzení či uklidnění při blízkém kontaktu, jde původně o společný zvuk mezi matkou a koťaty. Mláďata sají mateřské mléko delší dobu, a protože mají tlamičku přisátou k struku, mohou vydávat pouze tento zvuk. Předení matky a sourozenců koťata uklidňuje a udržuj je pohromadě v pelíšku. Pro koťata představuje také tzv. kontaktní volání, které je udržuje pospolu v době, kdy je jejich matka na lovu, zároveň je však tiché, takže je nezaslechnou jiní predátoři. Kromě uklidňujícího a kontaktního významu přestavuje předení také projev existence. Něco ve smyslu „já jsem tady“. Kočka si přede i sama pro sebe – když se cítí příjemně, když se otírá či převaluje, nebo když je v přítomnosti svého kočičího kamaráda. Ovšem někdy předou i kočky, které jsou zraněné či trpí bolestmi… Jedno vysvětlení praví, že kočka naznačuje, že potřebuje pomoc, druhé, že se tím snaží uklidňovat od nepříjemných pocitů a odvést pozornost od deprimující situace (podobně, jako když přede při veterinárním vyšetření). Vědci také přišli na to, že kočce se při předení vylučují do těla endorfiny, které jí pomáhají lépe zvládat bolest. Ať už je důvod jakýkoliv, je jasné, že tento projev souvisí s jejím emociálním rozpoložením.

 

Jak vzniká?

Odborníci tento zvuk nejčastěji vysvětlují jako přerušované stahování hrtanových a bráničních svalů. Poprvé se objevuje již u koťat starých několik dní, kdy signalizuje matce, že je všechno v pořádku.

 

Samoléčba?

Kočka domácí vydává předení o základním kmitočtu 26,3 Hz, v rozsahu 23-31 Hz. Je hlasitější, když má otevřenou tlamu.

Podle některých výzkumů předení dokonce pomáhá zlepšovat pevnost kostí a podporuje hojení ran (další možné vysvětlení předení při nepříjemných a bolestivých situacích). Jemné vibrace také stimulují svaly (takže neochabují) a kosti (neřídnou).

Chcete-li, aby kočka ve vaší přítomnosti spokojeně předla, nechte ji, aby si sama zvolila dobu a příležitost, kdy se k vám přijde pomazlit. Pak už je ke spokojenému „vrnění“ jen krůček…

 

Použité zdroje informací: Roger Tabor, 100 způsobů, jak rozumět vaší kočce, Mladá fronta