02.03.13 Výchova a výcvik

Jízda autem nemusí být utrpení

I když většina psů zvládá jízdu v autě poměrně dobře, pro některé jedince představuje velký stres. Pokud na ni není pes zvyklý, může dojít k projevu „nemoci“ z cestování. Klasickými příznaky jsou neklid, intenzivní slinotok nebo dokonce zvracení.

 

Neklid a slintání mohou být zapříčiněny strachem, zvracení zase otřesy auta (pohyb na který není pes zvyklý). Pro psy je totiž těžko pochopitelné, že se pohybují, aniž by běželi. Musejí si na tuto novinku zvyknout. Pro psí chápání jsou rychle ubíhající domy nebo stromy pozoruhodné dojmy, které mohou vyvolat strach a zmatek. Tím, že s nimi budete jízdu postupně trénovat, přestanou se bát.

 

Jak na věc?

Otevřete dveře do auta, ale prozatím nechte vypnutý motor, společně se psem nastupte a nechte ho očuchat interiér vozu. V autě mu můžete dát pár pamlsků, aby si nástup spojil s příjemnými vjemy. Poté oba vystupte a pokračujte v jiné činnosti. Takovéto krátké posezení v autě spojené s mlsáním opakujte několikrát za den. Procvičujte naskočení dovnitř a zase ven a psa vydatně chvalte a povzbuzujte. Když ho budete navíc motivovat pamlsky, velmi rychle si tuto zábavu oblíbí. Místo pamlsků můžete použít také jeho oblíbenou hračku. Další fází je, že na chvíli zavřete dveře vozu, nastartujete motor a necháte ho přibližně minutu běžet, ale nejezděte pryč. Poté vypněte motor a zase oba společně vystupte. Celou akci opět několikrát zopakujte. Nyní můžete přistoupit k první společné vyjížďce, tedy zpočátku se bude jednat jen o krátké přeparkování, denně však prodlužujte celkovou dobu jízdy.

 

Důležité upozornění

Jestliže je váš pes opravdu hodně bázlivý, nedávejte mu v autě žádné pamlsky. Docílili byste tím jen toho, že byste jeho úzkost zesílili. Pes by zaregistroval, že mu dáváte odměnu za to, že se bojí. Psa nehlaďte, ani mu nevěnujte zvláštní pozornost… Měli byste působit klidným dojmem a postupně prodlužovat dobu strávenou v autě (viz výše).

 

První výlet

Důležité pravidlo, jak psovi neznechutit první společné jízdy v autě, je vybrat příjemné místo, kam dojedete. Ideální je například park, louka, rybník na koupání apod. Prostě místa, kde si pes užije legraci, vše si řádně očuchá a vydovádí se s ostatními psy. První výlety autem musí být prostě jednoznačně pozitivním zážitkem. Zapomeňte na jízdy k veterináři, do psího salonu na stříhání nebo dokonce do psího hotelu. Pokud tyto zásady dodržíte, bude pes do auta nastupovat s radostí.

 

Nevolnost

I když budete psa na jízdu připravovat, přece jen se některým jedincům může stát, že budou trpět nevolností. Vždy se vyplatí uzpůsobit jízdu, tzn. sundat nohu z plynu. O vhodné medikaci se poraďte s veterinářem.

 

Pokud chcete zvolit šetrný preparát, můžete zkusit homeopatika. Vybírat můžete z následujících léků, které podáte hodinu před cestou. Můžete kombinovat i více léků.

 

Borax

Strach a nesnášenlivost pohybů nahoru a dolů – auto, výtah, cesty lodí, zvracení. Ředění 15 CH před cestou i v průběhu cesty.

 

Ipeca

Slinění až silné zvracení při cestě autem. Ředění 15 CH před cestou i v průběhu cesty.

 

Cocculus indicus

Nevolnost a zvracení při cestování. Horší, pokud je zvíře nakrmeno nebo při cestě něco sní. Obtíže se zlepšují teplem. Ředění 9-15 CH před cestou nebo při zvracení.

 

Tabacum

Nevolnost a zvracení při cestování, slinění, průjem. Zlepšení na čerstvém vzduchu nebo chladným obkladem. Ředění 30 CH před cestou, 9-15 CH v průběhu cesty.

 

Případně můžete použít i polykomponentní přípravek Cocculine. Podává se jedna tableta před cestou, podle potřeby další v průběhu cesty.

 

Důležité zásady

Před jízdou psa nekrmte, aby se mu nedělalo špatně. Pokud cestujete na dovolenou a cesta bude trvat déle než 8 hodin, můžete ho mezitím nakrmit lehkou stravou. Důležité je dělat každé dvě hodiny přestávky na proběhnutí a vyvenčení. Během pauzy dejte psovi napít! Dbejte na dostatečnou cirkulaci vzduchu, pokud pes začne vyplazovat jazyk a zrychleně dýchat, znamená to, že je mu příliš teplo. Jestli je to možné, podnikejte delší jízdy v chladnějších odpoledních nebo večerních hodinách. Během horkých letních dnů použijte vlhký hadr, který mu položíte na krk nebo hruď.

 

Zdroje: Výcvik psa podle jeho temperamentu, Antje Hebel, Grada, 2011

Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz