27.07.20 Život s kočkou

K čemu kočce slouží vousky?

Kočičí vousky nejsou jen na ozdobu, fungují jako citlivé čidlo. S jejich pomocí může kočka zjistit, jestli je otvor dost velká, aby se jím protáhla a dokáže si držet dostatečný odstup od stěny, podél níž jde. Kočce také pomáhají ve tmě určit, jestli v cestě stojí nějaká překážka.

Na koříncích hmatových vousků jsou čidla vnímající odchylku každého vousu z jeho obvyklé polohy. Tak kočce přinášejí informace o nejbližším okolí, a to hlavně o věcech, které nemůže vidět. Obdivuhodné je, že kočka se ve tmě vůbec nemusí překážky dotknout, protože pomocí vousků vnímá i ty nejmenší závany proudění vzduchu. Tam, kde se nachází nějaká překážka, je proudění vzduchu jiné než tam, kde kočka může hladce proběhnout. Pokud kočka o vousky přijde, ve svém prostředí se už tak dobře neorientuje. Je neklidná, může narážet do věcí a někdy ztratí i smysl pro rovnováhu. Dokonce osleplé kočky se dokážou orientovat až překvapivě dobře jen pomocí hmatových vousků. 

Kde rostou?
Kočky mají vousky okolo čumáčku, na lících, nad očima, pod bradou, na zadní straně předních nohou. Jsou pohyblivé, kočka je může vystrčit dopředu a tím zkoumat nejbližší okolí. Pomáhají jí získat informace o směru růstu srsti nebo peří ulovené kořisti. Kočka tak přesně ví, odkud a jak ji začít požírat. Kočky také vousky napřimují dopředu při pátrání po kořisti. Vousky na spodní straně předních končetin pomáhají při stopování kořisti a vyměřování doskoku. 

Kdy rostou?
Koťatům narůstají pohyblivé vousky už v děloze. Jsou citlivé na dotek. Nejdelší se nacházejí na bradě a na horním pysku. Hmatové vousky jsou také nad očima a na lících, aby varovaly před vším, co by mohlo ohrozit kočičí oči. Říká se, že rozpětí vousů na tvářích umožňuje kočce zjistit nejmenší štěrbinu, kterou se může pohodlně protáhnout. Délka závisí i na plemenu, kočky „rex“ mají vousy kratší než ostatní plemena a mohou být zvlněné. 

Ukusování koťatům
Někdy se stává, že kočičí mámy svým mláďatům okusují vousky. Proč to dělají, nebylo nikdy spolehlivě objasněno. Údajně to dělají úzkostné kočičí mámy odvážnějším koťátkům bez pudu sebezáchovy. Koťata se zpočátku obejdou bez vousků a později jim zase přirozeně dorostou. 

Zdroje: Bruce Fogle, Kočka hravá společnice, příručka pro chovatele, Knižní klub, 2006
Renate Jonesová, Kočky síla a elegance, Knižní klub, 2012 
Roger Tabor, 100 způsobů, jak rozumět vaší kočce, Mladá fronta, 2007

Fotka od peter jung z Pixabay