15.02.08 Plemena

Kartouzská kočka

Historie

Tato kočka pochází s největší pravděpodobností z Francie, a to přesněji z kopcovitého kraje  Grand Chartreuse, kde je pravděpodobně choval řád kartouzských mnichů. Francouzsky se toto plemeno řekne Chartreux a zmínky o kartouzské kočce jsou známé již v 16. Století. Toto plemeno je dnes velmi oblíbeno v Belgii a Francii. Ve Velké Británii se její vzhled natolik přiblížil tam šlechtěné modré britské krátkosrsté kočce, že se tato plemena považují za totožná.

Standard

Tělo: Kartouzská kočka je velmi svalnatá a velmi robustní. Pochopitelně jsou větší a robustnější kocouři, ale i kočky působí velmi velkým dojmem. Toto plemeno má velmi velké tlapka a docela dost vysoké nohy. Ocas je poměrně dlouhý a mohutný a pomaku se zbíhá do nádherné špičky. Pokud bychom vzali ocas kartouzské kočky a pomalu ho pokládali po její páteři, dosáhl by až mezi lopatky.

Hlava: Hlava je kulatá a široká, máá tvar obráceného lichoběžníku. Nos je dlouhý a široký a nádherně rovný. Uši, středně velké, se zakulacenou špičkou, dodávají kočce ostražitý výraz. Oči jsou v koutcích jakoby protažené, což může dávat dojem šikmých očí.Jsou však velké a kulaté, mají měděnou nebo oranžovou barvu.

Srst: Na dotek je srst velmi jemná. Není přilehlá a malinko odstavá. Což společně s tím, že toto plemeno má jakoby dvojitou srst s vlnitou podsadou, dáva srsti překrásný objem, který je nejen viditelný, ale máme ho možnost poznat i na dotek. Srst je sama od sebe překrásně lesklá,a proto ji ani moc nemusíme čistit semišovým hadříkem pro zvýšení jejího lesku jako je tomu u ostatních krátkosrstých plemen.

Charakter

Charakter této kočky je velmi podobný jako charakter britské krátkosrsté kočky. Kartouzská kočka má velmi klidnou a přátelskou povahu. Její povaha působí až vyrovnaně. Je hravá. Dobře se snese s ostatními zvířaty a jsou výbornými společníky pro malé děti. Pokud se kartouzské kočce něco nelíbí, sama vyhledá klidné místo kam si zaleze než aby vytáhla drápky  a někoho poranila. Pokud nejste celé dny doma, uvažujte spíše o pořízení dvou koček. Kartouzské kočky si rády hrají a šplhají, a proto jim musíte dát dostatečný prostor, nebo si ho udělají samy. I když nejsou vyloženě tak aktivní jako ostatní krátkosrsté kočky, potřebují určitý protstor k pohybu, aby se mohly vydovádět. Svůj hlas, který je velmi jemný a uklidňující, používají jen velmi málo.

Péče

Kartouzská kočka vyžaduje velmi málo speciální péče. Bohatě postačí když srst své kočky jednou za týden vykartáčujete kartáčem. Nejideálnější je kartáč z prasečích štětin. Pokud se vám zdá, že vaše kočka líná, je ideální ji srst přejet gumovým kartáčem, ovšem nepřežeňte to. U těchto kartáčů hrozí poškození srsti. Jestliže se vám zdá, že je kočka špinavá a nechcete ji koupat, postačí když ji srst posypete neparfémovaným ä nemastným pudrem, necháte chvilku působit a po té pudr ze srsti obyčejně vyčešete. Pudr absorbuje nečistotu. Co se týká čištění uší a stříhání drápků, postupujte stejně jako u všech ostatních plemen koček.

 

Text: Veronika Hůlová